Ali Suavi Kimdir? Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği

Ali Suavi Kimdir?

• Tanzimat döneminin düşünce yapısında hareketli, canlı, renkli bir kişilik sergileyen Ali Suavi, kültürlü bir ailede yetişmemesine, düzenle bir eğitim almamasına rağmen edebiyat dünyasında kendi dünyasında kendisini göstermiş usta bir yazardır.

• İyi bir medrese eğitimi görmüş, sonra Avrupa’ya gidip Batı kültürünü tanımıştır. Ali Suavi, bir yanda İslam birliğini bir yandan da meşrutiyeti destekleyen çelişkili bir düşünceye sahiptir.

[irp posts=”6813″ name=”Tanzimat Edebiyatı Genel Özellikleri – Ayrıntılı İnceleme”]

• Asil ününü gazetede dinden felsefeye, tarihten coğrafyaya, politikadan edebiyata kadar pek çok konu üzerinde yazdığı yazılarla kazanmıştır.

• Türkçenin en eski ve mükemmel bir dil olduğunu, Türk ırkının dünyanın en eski ırklarından biri olduğunu savunmuş; bu düşünceleriyle Türkçülük hareketinin öncüleri arasında gösterilmiştir.

• Siyasi kimliği ön plana çıkan Ali Suavi, devlet yönetiminde laiklik ilkesini savunmuştur.

Eserleri: Kamûs’ül-Ulum vel-Maarif, Hive Hanlığı, Ali Paşa’nın Siyaseti

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

2018-2019 Tüm Dersler Yıllık Planlar - Türkçe, Tarih, Matematik, İngilizce

Pts Eki 29 , 2018
Eğitim öğretim yılının başında öğretmenlerin sorumlu olduğu yıllık planlar her ders için önem taşımaktadır. Türkçe, matematik, tarih, sosyal bilgiler, İngilizce, görsel sanatlar, din kültürü, beden eğitimi gibi pek çok dersin kendine göre bir yıllık planı ve günlük planı bulunur. Bunları aşağıda sizler için örneklerle linkledik. İstediğiniz dersin yıllık plan dosyasını […]

Son Eklenenler