Asil Azmaz Bal Kokmaz Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Asil azmaz, bal kokmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Asil azmaz, bal kokmaz.
Kendine has özellikleri bulunan bir nesne ne denli biçim değiştirirse değiştirsin, aslî özelliğini yitirmez. Bu durum insan için de söz konusudur. Soylu bir aileden gelen insanlar ne denli büyük bir sarsıntı geçirirlerse geçirsinler, bayağı bir duruma düşüp yozlaşmazlar; soyluluklarını yitirmezler. Ama mayalarında kötülük, noksanlık bulunan kimseler için böyle bir şeyden söz edilemez; onlar eninde sonunda bir açık verirler, olumsuz yanlarını dışa vururlar.

Kısaca açıklaması : Yaratılış gereği asil olan insan sonradan zengin olsa yada önemli bir göreve getirilse, azgınlık yapmaz ve sonradan görmelere özgü davranışları sergilemez. Balda, aslı yoğurt olan yağ gibi koku vermez.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı: Çok iyi bir adam başkan olursa değişmez, çünkü asil azmaz, bal kokmaz.

Açıklama ve kompozisyon : Öyle ortamlar vardır ki sizi sahip olduğunuz kişilikten çıkarır, başka bir insan yapar. Oyüzden bazı insanlar vardır. Bir makama geldiğinde veya zengin olduğunda değişir. İnsanların davranışları, özellikleri değişir; insanların bir bütün olarak değiştiğini söylemek çok doğru olmaz.

Derler ya otu çekerler köküne bakarlar bayağı otların kökü olmaz ama kaliteli otların köküde sağlamdır insanlar da öyledir insanlar şerefli bir geçmişe sahipse torunları da ne kadar sorunlu olsalarda geçmişinden beklenmeyecek işler yapmazlar

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Yazı:  Borç Uzayınca Kalır Dert Uzayınca Alır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Çul İçinde Arslan Yatar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Pts Tem 29 , 2019
Çul içinde arslan yatar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Çul içinde arslan yatar. Bir kimsenin değeri kılık kıyafeti ile değil, kişiliğinde taşıdığı cevherle ölçülür. Kısaca anlamı : Bir kimsenin değeri, kılık kıyafeti ile değil, kişiliğindeki cevherle ölçülür. Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babamın bana […]

Son Eklenenler