Aslandan Korkulur Bağlı Bile Olsa ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

 

Aslandan korkulur bağlı bile olsa; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Aslandan korkulur bağlı bile olsa.
Aslan bilindiği üzere güçlü ve vahşi bir hayvandır. Bağlı bile olsa ürkütücü gücü insanların ona yaklaşmasına engel olur. İnsanlarda bu şekildedir. Ürkütücü ve acımasız insanlar uzakta bile olsalar, elleri kolları bağlı bile olsa kimse tarafından rahatsız edilmez, mümkün mertebe uzak kalınarak korunulmaya çalışılır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı: Annem hep bana komşumuzun çoçuklarından uzak dur der.

 

Cümle 1 : Annem bak oğlum dedi, aslandan korkulur bağlı bile olsa o yüzden kötü insanlardan uzak dur derdi.

Açıklama ve kompozisyon : Kötülük her zaman sürekli olarak hüküm süremese de, birinin kafası koparıldığında, yeniden canlanan habis tümörler gibi baş kaldırıp etrafı sarıyor. Tüm bunların içinden geçerken, kendimizi haklı görüp, kurban ilan edeceğimiz yerde, neden “nerede hata yaptım? Bu nedenle atalarımız bu sözü söylerken hayatta insanlara zarar verebilecek bazı kişiler de vardır. Her ne kadar bağlı veya kafeste bile olsa dikkatli olmak, yaklaşmamak gerekir. Güvenliğimiz için böyle kişilere mümkün olduğunca sokulmamak, muhatap olmamak, uzak kalmak gerekir.

Aileler de çocuklarının arkadaşlarına dikkat etmeli onları iyiye doğruya yönlendirmelidir. Ancak öyle yaparlarsa çocukları iyi bireyler olabilirler.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

 

İlgili Yazı:  Domuz Derisi Post Olmaz Eski Düşman Dost Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

At ile Avrat Yiğidin İkbalindendir Atasözü ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

Per Ağu 15 , 2019
At ile avrat yiğidin ikbalindendir (bahtına); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. At ile avrat yiğidin ikbalindendir. At ve kadın yiğit insanların dünya halinde sahip olacakları en önemli değerlerdir. Günümüz şartlarında iş ve eşde bu şekildedir. Erdemli insanların doğru yolda ilerlemesini dünyada seçtiği doğru iş […]

Son Eklenenler