Aslı Neyse Nesli Odur ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

Aslı neyse nesli odur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Aslı neyse nesli odur.
İnsanlar genetik olarak atalarından gelen genleri taşırlar. Bu fiziksel görünüm, huy, davranış, konuşma vb. olabilir. Genetik özelliklerinin yanı sıra gelenek ve görenekler de genelde atalardan gelir. Ataları iyi olan iyi, kötü olan kötüdür diyebiliriz, istisnaları saymazsak.

Kısaca açıklaması : Kişiler gelenek ve göreneklerine göre yetiştirilir. Bu yetiştirilme tarzı onların aslını, ailelerini simgeler. Aslı iyi olanın soyuda iyi, kötü olanında kötüdür. Ondan sonraki çocukları ve torunlarıda atalarının aslına benzer.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı: Annem hep bana babana çok benziyorsun diyor.

Cümle 2 : Babamın huyunu çok sevdiğimi diyince bana aslı neyse nesli o olur derdi.

Açıklama ve kompozisyon : Aile, çoçukların en değerli varlıklarıdır. Çocuğun kime benzeyeceğini önceden tam olarak kestirmek olanaksızdır. Lakin her anne baba çoçukları dünyaya geldiğinde doğal olarak kendilerine benzetmeye çalışırlar. Bu nedenle genelde çoçuklar fizik olsun yada iş olsun ahlak olsun ailelerine benzerler.

Onun aslı iyi olanın soyuda iyi, kötü olanında kötüdür. Ondan sonraki çocukları ve torunlarıda atalarının aslına benzer. Çocuğunuza davranış eğitimi verirken olumlu yaklaşımları kullanarak istediğiniz davranışların oturmasına çalışın.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Yazı:  Sağ Elinin Verdiğini Sol Elin Görmesin İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Ayağın Sığmayacağı Yere Baş Sokulmaz ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

Pts Tem 29 , 2019
Ayağın sığmayacağı yere baş sokulmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Ayağın sığmayacağı yere baş sokulmaz. Küçük ve dar olan yerlere, kütlece daha büyük şeyler koyulmaz, bunların oraya sokularak durması sağlanamaz. Ayrıca hayattaki olaylar gibi, küçük ve meşakatsiz bir işe çok daha büyük değerler yüklenemez. […]

Son Eklenenler