At Binenin (İş Bilenin) Kılıç Kuşananın Cümle ve Kompozisyon

At binenin (iş bilenin), kılıç kuşananın; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

At binenin (iş bilenin), kılıç kuşananın.
1. Kim ki bir işi beceriyor, bir şeyi kullanıyor, bir şeyden gerektiği gibi faydalanıyor, o şeye sahip olmalıdır; en uygunu, yakışanı da budur.

2. Kim ki başkasının yararlanmadığı, yararlanmasını bilmediği bir şeyi elinde tutuyor ve ondan yararlanıyorsa, o şey, mal sahibinden çok onun sayılır.

Kısaca açıklaması : Herşey, onu gereği gibi kullanmasını, ondan yararlanmasını bilen kimseye yakışır. İş, ehli olan kimsenin hakkıdır. Onu ehli olmayana vermek zulümdür, haksızlıktır. Kendisinden yararlanılan şey kimin elindeyse onun sayılır; başkasının malı olsada.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı: Bilgisayarı okadar çok iyi biliyordu İş bilenin, kılıç kuşananın diye içimden geçirdim.

Açıklama ve kompozisyon : Bir işyerinde çalıştıracağımız bir yönetici veya işin herhangi bir kademesinde görevlendireceğimiz bir kişinin, işin ehli olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Çünkü Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde, işlerin ehli olana yani layık olduğu kimselere verilmesi emrediliyor.

Bir işi o iş hakkında bilgi ve becerisi olan kişiler yapmalıdır . Bilgi ve becerisi olmayan kişilere yani işin ehlini bilmeyen kişilere iş teslim edilirse bu beceriksiz kimseler işi eline yüzüne bulaştırır ve hiçbir fayda vermez . Bundan dolayı mevki, makam, mal, mülk her ne varsa bunlar en çok hak edenin elinde olmalı; bir iş, o işi en iyi yapana verilmelidir. Aksi gerçekleştiğinde ortaya adaletsizlik çıkar ki bu da insanlar arasında çatışmalara, huzursuzluklara yol açar.

Her insanın, alanında çok iyi olduğu, o konuda diğer insanlardan üstün olduğu meziyetler vardır. Bu meziyetler bazen doğuştan Allah tarafından, bazen de sonradan çalışılarak elde edilmiştir. Elbette ki herhangi bir meziyete sahip olan bireylerin de o meziyetin alanı ile ilgili işlerde çalışması, faaliyet göstermesi kaçınılmaz olur. Kişiler, yapılarına, yeteneklerine ve ilgilerine göre çalıştırıldığı zaman çok daha verimli işler çıkarılabilir. Bu nedenle her iş ehline verilmeli, o işle ilgili yeterli bilgi ve becerisi olmayanlardan uzak tutulmalıdır.

İlgili Yazı:  Can Canın Yoldaşıdır Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Yani her işi uzmanına yaptırmalı ve vermeliyiz . İşi uzmanı yaparsa o iş hem daha başarılı olur hem de vakit kaybına neden olmaz . Bundan dolayı her işi yeteneği olan kişilere yaptırmalı ve böylece işimizin aksamaması sağlanmalıdır . Bundan dolayı at binenin kılıç kuşananındır . Yani her iş onu en yapabilenin hakkıdır .

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Bir Sürçen Atın Başı Kesilmez Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Paz Tem 28 , 2019
Bir sürçen atın başı kesilmez; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Bir sürçen atın başı kesilmez. Bir kimse hakkında sağlam bir kanaat edinmek uzun süre ister. Şimdiye kadar sizi memnun etmiş olan kimse bir kez yanlış bir iş yapmışsa onun için eskiden edindiğimiz kanaati hemen […]

Son Eklenenler