At ile Avrat Yiğidin İkbalindendir Atasözü ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

At ile avrat yiğidin ikbalindendir (bahtına); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

At ile avrat yiğidin ikbalindendir.
At ve kadın yiğit insanların dünya halinde sahip olacakları en önemli değerlerdir. Günümüz şartlarında iş ve eşde bu şekildedir. Erdemli insanların doğru yolda ilerlemesini dünyada seçtiği doğru iş ve doğru eş sağlar.

Kısaca açıklaması : Bir kişinin satın aldığı attan ve evlendiği kadından memnun kalıp kalmayacağı önceden bilinemez, her ikisi de talihine kalmıştır.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı: Babam abimi evlendirirken at ile avrat yiğidin ikbalindendir diye nasihat etti.

Açıklama ve kompozisyon : Bazı insanlar dürüstlüğün doğru şeyi yapmak olduğuna, bazıları da kimse görmüyorken olanı yapmak olduğuna inanır. Gerçekten dürüst olan insanlar doğru olanı sırf gösteriş olsun diye yapmazlar. Gerçekten dürüst olanlar doğru şeyi sadece doğru olduğu için yaparlar, hepsi bu. Bu nedenle Erdemli insanların doğru yolda ilerlemesini dünyada seçtiği doğru iş ve doğru eş sağlar. Onun için Onlar, sadece Allah’tan korkarlar. Doğru bildikleri hak yoldan asla ayrılmazlar. Hepimiz yiğitlik duygusuna sahip olmalıyız. İyi şeyler ancak yiğitlikle başarılabilir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

 

İlgili Yazı:  Bakmakla Usta Olunsa Kediler Kasap Olurdu Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

At ölür İtlere Bayram Olur ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Per Ağu 15 , 2019
At ölür, itlere bayram olur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. At ölür, itlere bayram olur. Kimi yararlı, kıymetli, şahsiyet sahibi kimselerin ölmesi; bulunduğu görevden ayrılması ya da alınması kimi çıkarcı, kıskanç ve aşağılık kimselerin işine gelir; onların sevinmesine yol açar. Böyle bir durumda onlar […]

Son Eklenenler