At Yiğidin Yoldaşıdır Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

At yiğidin yoldaşıdır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

At yiğidin yoldaşıdır.
Türk, atı çok sever. Birçok işlerini onunla arkadaşlık ederek yapar. At, Türk’ün savaştakahramanlık ortağıdır. Barışta her günü atla birlikte geçer: Yolculuğu onunla yapar, yükünüonunla taşır. Onun sütünden içki bile yapmıştır. At üzerine pek çok atasözümüz vardır. Bunlarda at, soyluluğun, anlayışlılığın, inceliğin, yürekliliğin, vefalılığın, yararlılığın simgesi olarakgösterilmiş, birçoklarında yiğit ile birlikte anılmış; at bakımına büyük özen gösterilmesigerektiği belirtilmiştir. Türk atın o kadar candan dostudur ki kendisinden, çoluk çocuğundan çokona bakar.

Kısaca açıklaması : İnsanın yol arkadaşı onun binitidir. İnsan, sahip olduğu binite gerekli özeni göstermeli, ona gözü gibi bakmalıdır. Biniti atsa onu iyi beslemeli, ona eziyet etmemelidir.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam atları çok sevdiği için at yiğidin yoldaşıdır derdi.

Açıklama ve kompozisyon : Eski zamanlarda insanlar atlarla bir yerden bire giderlerdi. Oyüzden atlarına gözleri gibi bakarlardı. Bu gün ise insanlar motorlu taşıtlarla bir yerden bire yere gidiyorlar. Eskiden atlarla kervanlarla yol alirdilar çöllerde ise develerle ancak şimdi arabalarla ve diger araclarla yol suruyor insanlar icin hem hizli hem de kolay oldu hem de keyifli sürüyor yolarimiz. Şuan günümüz’de ise bir sürü değişik motorlu araçlar bulunmkatadır. Kimileri için bir tutku olmuş, kimileri için ihtiyaçtan dolayı almış. Bu nedenle araba bir çok yerde kolaylık sağlar ve iş kolaylıgı da sağlar ama gereksiz işler için kullanılmamalıdır..

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

 

İlgili Yazı:  Balık Ağa Girdikten Sonra Aklı Başına Gelir Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Ayağını Sıcak Tut Başını Serin Gönlünü Ferah Tut Düşünme Derin kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Ayağını sıcak tut, başını serin; gönlünü ferah tut, düşünme derin; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Ayağını sıcak tut, başını serin; gönlünü ferah tut, düşünme derin. Sağlıklı olmak, türlü hastalıklardan korunmak, vücudumuzu yıpratmamak için ayağı sıcak, başı da serin tutmak oldukça faydalıdır. Beden sağlığımızı düşündüğümüz […]

Son Eklenenler