Attan İndi Eşeğe Bindi ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

Attan indi eşeğe bindi; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Attan indi eşeğe bindi.
Elindeki nimetlerin kıymetini bilemeyen insanlar, zaman gelir daha aşağı derecelerdeki imkânlara razı olurlar. Aslında bu istenmeyen bir durumdur. Atın rahatlığına ve süratine alışan bir kişinin, eşek ile yolculuğu ne kadar güç ise, elindeki nimeti boşu boşuna yitiren insanların durumu da aynıdır. Bu bakımdan sahip olduğumuz imkânların kıymetini bilmek ve kaybetmemek için çaba sarf etmek gerekir.

Kısaca açıklaması : Kişiler bazı gururlu hallerinde hatalara düşerler. Ellerindeki varlıklardan olurlar ve sonunda öncekinden daha kötü bir duruma düşerler. Sürekli olarak aklımız başımızda olmalı, hatalara düşüp elimizdekileri kaybetmemeliyiz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : İşinin kıymetini bilmedi sonunda attan indi eşeğe bindi.

Açıklama ve kompozisyon : Kaçımız sahip olduğumuz şeylerin farkındayız sizce? Yüce Rabbimiz, insanoğluna sayıya gelmeyecek nimetler lutfetmiştir. 

Çoğumuz aslında sahip olduğumuz şeylerin bilincinde olmadan yaşıyoruz, çünkü kendimizi onları görmeye açmıyoruz. İşte Sevgili Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, serlevhâ hadîsimizde bizleri, sahip olduğumuz nimetlerin kıymetini elden gitmeden bilmeye davet ediyor.

Sahip olduğumuz nimetler içerisinde gençlik ne büyük bir nimettir. İnsan olarak istediğini yapmaya gücün yeter, kendi başına işlerin üstesinden gelebilirsin. Peki, yaşlılık öyle mi? Gücün-kuvvetin azalır, istediğine gücün yetmez olur. Öyle zaman olur ki bir bardak suya bile elin uzanamaz olur. Onun için gençliğin kıymetini bilmeli. Ayrıca insan ömrünün gençlik zamanı, dünya imtihanı açısından en önemli devrelerden biridir. Belki bu sebeple Allah Teâlâ; her şeyi yapmaya muktedir olduğu hâlde nefsini kontrol eden gençten hoşnut oluyor ve büyük endişelerin baş gösterdiği mahşer gününde, birçok insan yakıcı güneşin altındayken, o genci kendi Arş’ının gölgeliğinde, serinlikte tutuyor.

İlgili Yazı:  Dilim Seni Dilim Dilim Dileyim Başıma Geleni Senden Bileyim Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Bir Tepe Yıkılır Bir Dere Dolar Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Paz Tem 28 , 2019
Bir tepe yıkılır, bir dere dolar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Bir tepe yıkılır, bir dere dolar. Dünyada kimi insan düşerken, kimide kalkar. Hayatta hiçbir şey kaybolmaz. Birinin kaybettiğini başkası kazanır. Varlıklı bir kimse yoksullaşırken bir yoksulda zenginleşir. Kısaca anlamı : Dünyada hiçbir şey […]

Son Eklenenler