Ava Giden Avlanır Atasözü ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

Ava giden avlanır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Ava giden avlanır.
Bir çıkar sağlamak için birilerine tuzak kuran, onları aldatan, onlara zarar vermeye çalışan kimse, yapmaya çalıştığı kötülüğe kendisi düşer; zarara uğrar. (Kendimiz çıkar sağlarken, başkalarının haklarına zarar vermemeliyiz.)

Kısaca açıklaması : Hayatının başkasına acı çektirmek esasına dayandıran kimse, gün gelir kendisi acı çeker. Çıkarını başkasına zarar vermekte arayan kimse, o zarara kendiside uğrar.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : İşin aslını bilmiyor neyse ava giden avlanır.

Cümle 2 : Abimin yaptıklarını gören babam üzülerek ava giden avlanır dedi.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanlara kötülük yapma niyetinde olanlar, onlara tuzak kuranlar o tuzaklara mutlaka kendileri yakalanır ve başkasına yaptıkları kötülükler kendilerine yapılır.

Burada örnek vermek gerekirse, Hz. İsa (as)’a iman eden havarileri ile onu öldürmek için planlar yapan kimselerin durumuna işaret edilmiştir. “Öbürleri ise hileler yaptılar/tuzaklar kurdular. Allah da onlara tuzak kurdu/Allah da onların hilelerini boşa çıkardı. Allah, herkesten daha iyi tuzak kurar/ Allah hileleri/tuzakları boşa çıkarmakta pek güçlüdür” mealindeki cümlede geçen tuzak/hile sözcüğü Hz. İsa (as)’ı öldürmeye kastedenlerin bu çirkin planlarını anlatmaktadır. “Allah’ın tuzak kurması” nın manası ise, Allah’ın Hz. İsa (as)’ı göklere çıkartarak ölümden kurtarması ve ona tuzak kuranların tuzaklarını boşa çıkarmasıdır. Yani, askerlere onun yerini gösteren kişiyi Hz. İsa (as)’ın kılığına sokarak askerler tarafından -İsa olduğu zannıyla- öldürülmesini sağlamış ve böylece tuzaklarını başlarına geçirmiştir.

Bazı insanlar karakter bakımından zayıftır. Kıskanç ve sahtekardır. İşleri güçleri başkasının kötülüğünü düşünmek, başkasına zulmetmek ve dedikodusunu yapmaktır. Deyim yerindeyse insanları avlamaya, tuzağa düşürmeye çalışırlar. Ancak ilahi adalet ne yapacağını çok iyi bilir. Kötülük yapma niyetinde olanlara öyle kötülükler, musibetler gönderir ki hayatları zindana dönüşür.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

İlgili Yazı:  Baş Dille Tartılır Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Çatal Kazık Yere Çakılmaz Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Per Ağu 15 , 2019
Çatal kazık yere batmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Çatal kazık yere çakılmaz. Bir işte istişare etmek, akıl danışmak gerekli ve güzeldir. Birçok görüş alınmalı, farklı sözler işitilmeli ama sonunda söz ve irade bir kişide toplanmalıdır. Birden çok kimsenin söz sahibi olduğu iş yürümez. […]

Son Eklenenler