Balık Ağa Girdikten Sonra Aklı Başına Gelir Cümle ve Kompozisyon

Balık ağa girdikten sonra aklı başına gelir; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Balık ağa girdikten sonra aklı başına gelir.
Hayatın normal seyri içinde, herşey yolunda devam ederken insanlara öğüt vermek ve aklını başına al diye uyarıda bulunmak fazla etkili olmaz. Bazen bir musibet, bin nasihatten evladır. İnsan, tedbirsizliği yüzünden bir yıkıma uğradıktan ve iş işten geçtikten sonra, neden şöyle yapmadım, neden böyle yapmadım diye üzülür.

Kısaca anlamı : İnsan tedbirsizliği yüzünden bir yıkıma uğradıktan ve iş işten geçtikten sonra neden şöyle yapmadım, neden böyle yapmadım diye üzülür.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : İş İşten geçince babama balık ağa girdikten sonra aklı başına gelir dedim.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanlar bir işi gerçekleştirirken her ne olursa olsun düşünüp taşınmadan, olacakları hesaplamadan işe kalkışan insan, bu ihtiyatsızlığı sebebiyle bir felâkete düştükten sonra aklını başına toplar; kendine gelip uyanır. Ama dövünmesi, çırpınması bir fayda vermez; çünkü iş işten geçmiş olur.

İnsanlar dikkatli olmadıkları veya tedbirlerini almadıkları zaman çeşitli sıkıntılarla, problemlerle karşılaşırlar ve bundan üzüntü duyarlar. Her şey olup bittikten sonra, zararı, kötülüğü yaşandıktan sonra her şey anlaşılır, insan pişmanlık duyar fakat artık iş işten geçmiştir. Artık durumu düzeltmek için elden gelecek bir şey kalmamıştır. İnsanlar her işlerinde dikkatli olmalı, tedbiri elden bırakmamalıdır. Aksi halde sonu pişmanlık ve üzüntü olacaktır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

İlgili Yazı:  Çiftçiye Yağmur Yolcuya Kurak Cümlenin Muradını Verecek Hak İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Baz Bazla Kaz Kazla Kel Tavuk Topal Horozla Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Baz bazla, kaz kazla, kel tavuk topal horozla; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Baz bazla, kaz kazla, kel tavuk topal horozla. Hayvanlar aleminde her canlı kendi dengiyle bulurnur. Örneğin bir çeşit doğan kuşu olan baz, kendi türü içinde ancak bazlarla, kazlarda kazlarla… birlikte yaşarlar. […]

Son Eklenenler