Balık Baştan Avlanır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Balık baştan avlanır.; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Balık baştan avlanır.
Herşey aynı yöntemle elde edilmez. Örneğin balığı ancak başından tutabiliriz. Bunun gibi bazı şeyleri elegeçirebilmek için bunları yönetenleri elegeçirmek gerekir.

Kısaca anlamı : Bir şeyi ele geçirebilmek için onu yönetenleri ele geçirmek gerekir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babamla balığa giderken bana balık baştan avlanır diye öğütledi.

Açıklama ve kompozisyon : Herhangi bir işe başlarken iyi sonuçlar doğurmasını istiyorsak o işe odaklanmalı ve tüm olanakları gözden geçirmeli, tüm aşamaları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. En ilk aşamadan en son aşamaya kadar hepsine özen göstermeli ve bu şekilde ilerlemeliyiz, bunun sonucu olarak başarıyı elde ederiz. Yanı sıra konuyu en alakadar eden aşama en önemlisidir. En çok özen gösterilmesi gereken en önemli basamaktır. Çünkü bir konu hakkında yapılan bir işte en önemli adım konuya hakimiyettir diyebiliriz.

Aynı şekilde herhangi bir şeyi elde etmek istediğimiz durumlarda öncelikle konusunu, en hakim bölümü öğrenmeli ve oradan ilerlemeliyiz. Başka bir şekilde bir şey hakkında bilgi sahibi olmak istediğimiz durumlarda başka şeylerle zaman harcamak yerine konu hakkında en bilgili ve yetkili kişiye başvurmak, o kişiden yardım almak en gerekli, en faydalı ve en kısa yoldur.

Özetle atasözümüz “Balık baştan avlanır.” bir yeri ele geçirmek istiyorsan öncelikle o yere en hakim kişiyi ya da oranın en kıdemlisini ele geçirmelisin ancak bu şekilde oraya en kısa yoldan sahip olabilirsin anlamındadır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

İlgili Yazı:  Bir Senden Büyüğün Birde Senden Küçüğün Sözünü Dinle Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Bedava Sirke Baldan Tatlıdır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Paz Tem 28 , 2019
Bedava sirke baldan tatlıdır (tatlı olur); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Bedava sirke baldan tatlıdır. Bir bedel ödemeden elde ettiği şeyler insana çok tatlı gelir. Para verilmeden ele geçen şeyler çok hoşa gider. Kısaca anlamı : Emek verilmeden, karşılığı ödenmeden ele geçirilen şeylerin kıymeti ne […]

Son Eklenenler