Bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Beni sokmayan yılan bin yaşasın; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Bana dokunmayan (beni sokmayan) yılan bin yaşasın.
Bazı bencil, çıkarcı kimseler vardır ki, onlar, sırf kendilerine zarar vermiyor diye kötülük yapan kimselere engel olmazlar. Onların başkalarına kötülük yapmalarına, bu kötülüklerinin bütün bir toplumu zarara uğratmalarına ses dahi çıkarmazlar; onlara dokunmamaya çalışırlar. Oysa bu tavır son derece yanlıştır. Yalnız kendimizi değil, toplumun diğer bireylerini de düşünmek zorundayız. Bana ne demek, nemelâzımcı olmak toplumun dirlik ve düzenliğini temelden bozacak bir harekete yol açar.

Kısaca anlamı : “birçok kimse, kendilerine kötülüğü dokunmayan kişiye ilişmek istemez” anlamında kullanılan bir söz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Dedem Bana dokunmayan yılan bin yaşasın konusunda beni uyardı.

Cümle  : Arkadaşım”Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dediğinde yalnış yoldasın dedim.

Cümle  : “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek toplumda yaşanmaz, herkes herkese yardım etmelidir.”

Açıklama ve kompozisyon : İnsan toplum içinde yaşayan sosyal bir varlık olması sebebiyle etrafında meydana gelen gelişmelerin ya bizzat içerisinde yer alır ya da doğrudan ve ya dolaylı olarak bu gelişmelerin etkilerine maruz kalır. Lakin öyle insanlar var ki, kendisine zararı olmayan kişilerin, başkasına zararı olsa bile, ne yaptığı ile ilgilenmez, onların yaptığı kötülüklere karşı çıkmazlar. Oysa bu tavır son derece yanlıştır. Yalnız kendimizi değil, toplumun diğer bireylerini de düşünmek zorundayız.

“Bana dokunmayan yılan 1000 yaşasın!” diyebilen bir kişi, Ölümüne bencildir.

Bencillik, sadece kendini düşünme, iyi insanların yapacağı bir şey değildir. Örnek alınacak insan, başkasının da hayatını düşünen, başkasına da yardım eden insandır. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı, kabul edilebilecek bir mantık değildir. Hele zarar görene yardımı esirgemek, karşılaştığı olumsuz bir davranış karşısında onu yalnız bırakmak, hiç doğru değildir. Bugün başkasına yapılan bir kötülük, yarın bize de yapılabilir.

İlgili Yazı:  Aş Sabahın İş Sabahın Atasözü İle İlgili Cümle Kompozisyon

Ne Güzel demiş Aziz Nesin, Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, diyerek yaşattığınız yılanların bir sonraki hedefi siz olursunuz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.Secdem.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Baş Başa Vermeyince Taş Yerinden Kalkmaz Cümle ve Kompozisyon

Paz Tem 28 , 2019
Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz. İnsan bazı işleri tek başına halleder, üstesinden gelir. Bazı işler vardır ki; birkaç kişinin bir araya gelmesiyle yapılabilir. Ağır bir taşın yerinden kaldırılması nasıl birçok elin onu […]

Son Eklenenler