Barış ile ilgili Başlayan Atasözler ve Anlamları

 

Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları. İçinde veya anlamında barış kelimesi geçen atasözleri hangileridir? Barış ile ilgili olan atasözleri nelerdir?

Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği bilinmez. Atalardan günümüze kadar ulaşan, belirli bir yargı içeren, söyleyeni belli olmayan (anonim) düz konuşma içinde kullanılan sözlerdir. Atasözleri, geçmiş kuşaklardan süzüle süzüle günümüze kadar gelmiş özellikleri sözün içerdiği anlama göre değişir. Atasözü pek çok dalda eğitici yol gösteren, öğüt veren kalıplaşmış sözlerdir.

Helalzade barıştırır, haramzade karıştırır Türk atasözü
sütü bozuk kişi, iki kimsenin arasını açar, anlaşmalarına engel olur; soylu kişi ise arabuluculuk yapar, anlaşmalarına yardım eder. (Atasözü)

 

İki kardeş savaşmış, ebleh buna inanmış. Türk atasözü
Anlamı : Bu atasözümüz de çok ibretlik bir söz vardır. Atasözümüz diyor ki iki kardeşin aralarında savaş olmaz. Olsa da geçicidir. Aynı günümüzde müslüman ülkelerin birbirleriyle arasıra savaşır gibi görünmeleri sizi aldatmasın. Müslüman ülkeler ne kadar savaş yapsa da aslında bu geçicidir. Sonunda müslümanlar uyanacak ve kendilerini birbirine düşüren ülkelerden bunun hesabını soracaktır.

Helalzade barıştırır, haramzade karıştırır. Türk atasözü
Anlamı : Bu atasözümüz helal süt etmiş kişilerin insanların arasını bularak barıştırmaya çalıştıklarını, sütü bozuk diye tabir edilen işleri güçleri haram yemek ve fesat sokmak olan kişilerin insanların arasını bozarak onları birbirine düşürmeye çalıştıklarını haber veriyor. Aynı bunun gibi günümüzdeki bazı devletlerin işleri güçleri ortalığı karıştırarak milletlerin huzur ve barış içinde yaşamlarını engellemeye çalıştıkları aşikardır. Atalarımız ne güzel de bu durumu izah etmiştir. Müslümanlıkla alakası olmayan devletler müslümanların başına çeşitli desise ve hilelerle bela olmaya çalışmaktadır. Bu güzel toprağımızda bizlere huzur vermemeye çabalamaktadırlar.

Su uyur, düşman uyumaz. Türk atasözü
Anlamı : Bu atasözümüz barış zamanında bile insanın düşmanının yada vatan düşmanlarının vatanı bölmek için planlar yaptığını bilin ve ona göre hareket edin demektedir. Barış zamanında kendinizi her an savaşacak gibi hazır tutun. Barış içerisinde yaşıyoruz diye her zaman barış dünyaya hakim olacak değil. Çeşitli bahanelerle her an savaş çıkarabilecek düşmanları her insanın ve milletin vardır. Her daim hazırlıklı olun der bu atasözümüz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dost Başa Bakar Düşman Ayağa İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Dost başa bakar düşman ayağa; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dost başa bakar, düşman ayağa. İnsan yukarıya doğru yükselir, aşağıya doğru alçalır. Baş, vücudun yukarısındadır, ayakta tam altımızda. Bize bakan her tarafımızı görür. İnsana dostta bakar, düşmanda. Bundan dolayı dosta karşıda, düşmana karşıda […]

Son Eklenenler