Bedava Sirke Baldan Tatlıdır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bedava sirke baldan tatlıdır (tatlı olur); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Bedava sirke baldan tatlıdır.
Bir bedel ödemeden elde ettiği şeyler insana çok tatlı gelir. Para verilmeden ele geçen şeyler çok hoşa gider.

Kısaca anlamı : Emek verilmeden, karşılığı ödenmeden ele geçirilen şeylerin kıymeti ne kadar düşük olursa olsun kişinin pek hoşuna gider.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Sevmediği yemeği bedava aldığı için bedava sirke baldan tatlıdır sözü aklıma geldi.

Cümle  : Aldıkları bedava olunca herkese cevaben bedava sirke baldan tatlıdır diyerek karşılık verdi.

Cümle  : Bedava sirke baldan tatlıdır diyerek tüm bedava ürünlere saldırdı.

Açıklama ve kompozisyon : Harcadığınız bir emek veya ödediğiniz maddi veya manevi bir karşılık yoksa, hiç kimse size bir şeyi bedava vermez. Bunu hepimiz hemen hemen iyi biliyoruz. Lakin atalarımız bize “Bedava Sirke Baldan Tatlıdır” diyerek bize ders vermişler. Misal olarak, Bir elimde bal var diyelim, bir elimde de sirke… İkisinden birini alın desem size akıllı olan herkes mutlaka balı tercih edecektir. Bu atasözünde atalarımız demiş ki sirkeyi bedavaya verirsen bal ücretli olursa herkes sirkeyi alır balı almaz.

Oysa hiçbir ekmek, hiçbir çaba harcamadan ele geçirdiğimiz varlıklar, daha tatlı gelir ancak, bunların değerinin süresi uzun olmaz. Fakat insanlar bazen hazıra veya bedavaya konmak ister. Bedavayı buldular mı tadını çıkara çıkara tüketirler. Bir anlık rüya gibi gelip geçici olurlar, insan kendi alın teriyle kazanmalı ki elde ettiklerinin değerini bilebilsin.

Önemli olan emek vermek ve değerli kılmaktır. Güzel yaşam standartları için emek vermemiz, alın teri dökmemiz şarttır.Bedava sirke baldan tatlıdır sözü her ne kadar atalarımıza ait bir söz olsa da, sözün manasına katılmak, ona onay vermek, pek akıl karı değildir. Çünkü aslında insana tatlı gelen, emeği ile kazandığıdır. Emeğimizle kazandığımızın kıymetini daha fazla biliriz. Kıymetli şeyler de her zaman daha tatlıdır.

İlgili Yazı:  Başını Acemi Berbere Teslim Eden Pamuğunu Cebinde Taşısın Cümle Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.Secdem.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Bin Bilsen de Bir Bilene Danış İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Paz Tem 28 , 2019
1000 bilsende bir bilene sor; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Bin bilsen de bir bilene danış. Herkes eşit bilgiye sahip değildir. Çok iyi bildiğimizi sandığımız konunun bilmediğimiz bir yanı olabilir, o konuyu bizden daha iyi bilenler de çıkabilir. Bu yüzden bir işe kalkışmadan önce […]

Son Eklenenler