Besle Kargayı Oysun Gözünü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Besle kargayı oysun gözünü; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Besle kargayı, oysun gözünü.
İyiliği, öyle gelişigüzel kimselere yapmamalıyız. Nice insanlar vardır ki yaratılış gereği bayağı ve nankördürler. İyilik edip yetiştirdiğimiz öyle sütü bozuk, iyilik bilmez kimseler vardır ki insana en büyük kötülüğü yaparlar.

Kısaca anlamı : Nankörlük edenler için söylenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Arabasını sayemde aldı ama artık beni tanımıyor.

Cümle : Gel sen evladını büyüt evlendir onun yaptığına bak

Cümle : Ona o kadar destek oldum onun yaptığı şeye bak tabi besle kargayı oysun gözünü.

Açıklama ve kompozisyon : Adı üzerinde, kendine yapılan iyiliklere karşı hep gözlerini kapayıp sanki görmeyen “kör” gibidir. Bu nedenle atalarımız “Besle kargayı, oysun gözünü” sözünü söylemişler. Yükselmek için sizin omuzlarınıza basan birisi varsa dahi atasözü yerini bulur.

İnsan olarak belki yaptığınız iyilik karşılığında sadece sevgi , sadakat ve saygı bekliyor olabilirsiniz . Ama ne yazık ki kimi insanlar bu değerlerden , bu anlamlı kavramları bilmekten ve yaşamaktan yoksundurlar . Çünkü kimi insanlar kendilerini akıllı zannedip size yanlış yapabiliyor . Böyle düşündüğü zaman gördüğü ihanet karşısında duyacağı acı ve üzüntü de o oranda azalır . Maalesef her insan aynı olmuyor ve bazı insanlarda yine maalesef diyorum çünkü kendilerine yapılan iyilikleri çok çabuk unutuyorlar . Onun için İnsanlara yardım ederken karşılık beklemeyin hiçbir zaman gardınızı düşürmeden hareket ediniz.

Misal olarak bir örnek verelim sizlere. Siz bu sayfaya bu atasözünün anlamını öğrenmek için geldiniz. Bizde size iyilik yapıyoruz, bu atasözünü öğrenebilmeniz için açıklıyoruz. Ondan sonra aranızdan bazıları yorum yazıyor ve “berbat, iğrenç olmuş, hiç beğenmedim” diyor. Biz burada hiçbir karşılık beklemeden size hizmet veriyoruz, siz ise bize bu tür sözlerle hakaret ediyorsunuz. Bu tür bir davranış çok yanlıştır. Lütfen yorumlarınızda emeğe saygı gösteriniz. Size nankörlük edenleri affedin ama asla unutmayın. Çünkü unutmak size aynı kötü davranışların yapılmasını sağlar. Bunun için asla unutmayın.

İlgili Yazı:  Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.Secdem.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Bir İnsanı Tanımak İçin ya Alışveriş Etmeli ya Yola Gitmeli İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Bir insanı tanımak istiyorsan ya yolculuk yada alışveriş etmeli; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Bir insanı tanımak için ya alışveriş etmeli, ya yola gitmeli. İnsanlar belli değer yargılarına sahiptir. İnsan, inandığı dava veya mensup olduğu dinin kendine yüklediği görevleri yerine getirdiği için iyi sanılmamalıdır. […]

Son Eklenenler