Bin Dost az Bir Düşman Çok Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bin dost az, bir düşman çok; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Bin dost az, bir düşman çok.
Sıkıntılı bir anımızda, kötü bir günümüzde hemen yardımımıza koşan, daima iyiliğimizi isteyen dostlarımızdır. Derdimizi onlarla unutur, mutluluğu onlarla tadarız. Onlardan zarar değil, yalnızca fayda görürüz. Bu sebeple ne kadar çok olurlarsa, bizim için o kadar iyidir. Ama düşmanımız olan yalnızca bizim kötülüğümüzü ister, bir tane de olsa onun varlığı bizi rahatsız eder.

Kısaca anlamı : İnsanın dostu ne kadar çok olursa yararlanma imkanı o kadar artar. Bu durumdan bir zarar gelmez. Oysa, insanın birtek düşmanı bulunsa, her zaman zarar görme tehlikesi vardır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babama dostlarımı anlatınca bana bin dost az, bir düşman çok dedi.

Açıklama ve kompozisyon : Dünya hayatında her insanın onunla samimi olacağı, duygularını paylaşacağı, seveceği ve sevileceği görüş birliğinde bulunacağı dostlara ihtivacı vardır. Dostumuz arttıkça hayata bağlılığımız da o kadar artar. Ancak düşman, sürekli bizi izleyen, bize kötülük etmek için fırsat kollayan, varlığından huzursuz olduğumuz bir kişidir.

İnsanlar bu dünyada dostları ile değer kazanırlar. Dostu çok olanın sırtı da pek olur. Dostlarımız zor zamanlarımızda yanımızda olur, bize destek olmaya çalışır; aynı zamanda iyi günümüzün mutluluğunu da bizimle paylaşır. Dosttan zarar gelmez, bu yüzden bin dost sahibi olmaktansa, bin bir dost sahibi olmak daha iyidir. Düşmanın ise biri bile fazladır; zira tek düşman bile bize yeterince büyük zararlar verebilir. Bu nedenle gayemiz çok dost edinmek, insanları bize düşman edecek davranışlardan da uzak durmak olmalı.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.Secdem.net

İlgili Yazı:  Armudun İyisini Ayılar Yer Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Bir İnsanı Tanımak İçin ya Alışveriş Etmeli ya Yola Gitmeli İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Bir insanı tanımak istiyorsan ya yolculuk yada alışveriş etmeli; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Bir insanı tanımak için ya alışveriş etmeli, ya yola gitmeli. İnsanlar belli değer yargılarına sahiptir. İnsan, inandığı dava veya mensup olduğu dinin kendine yüklediği görevleri yerine getirdiği için iyi sanılmamalıdır. […]

Son Eklenenler