Bir Adamın Adı Çıkacağına Canı Çıksın İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir adamın adı çıkacağına canı çıksın; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Bir adamın adı çıkacağına canı çıksın.
Toplumun bir kişi hakkında verdiği yargı öyle kolay kolay değişmez. Toplum kişiyi nasıl nitelemişse, kişi o niteliğiyle tanınır. Adı bir kere kötüye çıkan kişi, iyi de olsa toplumun bu yargısının önüne geçemez. Adına sürülen bu leke onun yakasını bırakmaz. Nereye gitse bu leke yüzüne vurulur, itilip kakılır, sıkıntılar içinde kalır. Böyle yaşamak kişi için ölmekten daha iyidir.

Kısaca anlamı : Adı kötüye çıkan kişi, kötü olmasa bile, bu kamu yargısını kolay kolay düzeltemez. Nerede adı anılsa, hiçbir araştırma yapılmadan, hemen kötülüğü ortaya atılır. Bu durumdaki kimse ölmeyi yeğler mi yeğler.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Sınıfta yaramazlık yapmadığım halde ismim yaramazlıkların yanında yazıldı.

Cümle  : Olayı herkese açıklamam lazım, adım çıkacağına canım çıksın daha iyi.

Açıklama ve kompozisyon : Birinin adı bir kere kötüye çıktı mı, artık onun aklanması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle İnsanlar yaptıkları ile tanınır. Yaşamımız boyunca iyi ve kötü şeyler yapmamız kaçınılmaz olacaktır. Kötü bir davranışından ötürü toplum tarafından yargılanmış, kötü kişi damgasını yemiş olanların, haklarındaki yargıyı lehlerine değiştirmeleri kolay olmaz.

Hatalar üzerinde hata yapan insanların bir noktadan sonra adları çıkar. Olumsuz olarak hatırlandıkları gibi isimlerinin anıldığı yerde hafızalara kazınan kötü olaylardan bahsedilir. Adı çıkacağına canı çıksın dendiği gibi insan sahip olduğu adı korumalı ve muhafaza etmesi gerekmektedir.

Çevremiz tarafından devamlı hatırlanacak olumsuz davranışlardan sakınarak güzel ve iyi şeyleri yapmalıyız. Bu yüzden davranışlarımıza dikkat etmeli, ayıpalanacağımız durumlardan uzak durmalıyız. Bir adam düşünün ki sürekli yalan söylüyor ve bu davranışı herkesçe biliniyor. Bu adam artık yalan söylemeye tövbe etse, yalandan kesinkes uzak dursa bile, insanlar ona tekrar güvenir mi? Elbette güvenmez. Herhangi bir durum söz konusunda herkes onun yalancı biri olduğunu düşünür ve ona kimse inanmaz.

İlgili Yazı:  Ayağını Sıcak Tut Başını Serin Gönlünü Ferah Tut Düşünme Derin kompozisyon

Bizde kendimizi doğru şekilde ifade ederek insanlara tanıtabiliriz. Yanlışın ortadan kalkması için ondan daha çok doğru yapmamız gerektiği gibidir. Hatalar insanları hatırlattığı gibi güzelliklerde aynı şekilde hatırlatılır. Adımız bir kere dokuza çıktığında kolay kolay sekize inmez. Bizde hatalarımızdan kendimize ders çıkartarak daha kötü hata yapmaktan daima kaçınılmamız gerekmektedir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.Secdem.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Birgün Su İçeceğin Çeşmeye Çamur Sıçratma Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Birgün su içeceğin çeşmeye çamur sıçratma; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Birgün su içeceğin çeşmeye çamur sıçratma. Kimi insanlar yaratılış itibariyle onlara sunulan nimetleri kullandıktan sonra, sanki kullanmamışçasına kötülerler ve üstüne üstelik kimsede kullanmasın diye ellerinden geleni yaparlar. Bunu habersiz yada farkında olmadan yapmasının […]

Son Eklenenler