Biyolojik Yaklaşım nedir? Biyolojik Kuram özellikleri

Biyolojik Yaklaşım nedir?

Temelini W.James ve J. Dewey’in işlevselcilik ekolünden alan bu yaklaşım, Darwin’in evrim kuramından (doğal ayıklanma) derinden etkilenmiş, A. Mayer ve D. O Hebb’in araştırma sonuçlarıyla son şeklini almıştır. Davranışı çevreye uyum süreci olarak ele alan bu yaklaşıma göre, çevresel değişiklikler vücuttaki nörokimyasal olayları etkileyerek davranışta nörokimyasal değişiklikler ortaya çıkarabilir.

Biyolojik yaklaşım, tüm davranışların doğuştan gelen, biyolojik bir kökenin olduğuna inanmaktadır. Davranış, çevreye uyum süreci olarak ele alınır ve çevresel değişikliklerin, vücuttaki nörokimyasal olayları etkileyerek davranışta bazı değişiklikler ortaya çıkarılabileceği tezi savunulur. Havanın aşırı nemli olduğu günlerde içimizi sıkkın hissetmemiz, daha öfkeli olmamız bunun güzel bir örneğidir.

NOT: Biyolojik yaklaşımda anahtar rolü doğal ayıklanma oynar. Yani türlerin bazı üyeleri, kalıtım yoluyla geçmiş ve kendilerini aşırı iklim koşulları, avcı hayvanlar, kıtlık gibi doğal çevreden gelecek tehditlere karşı korumalarını sağlayacak bazı özelliklere sahiptir. Bu kişilerin çevre koşullarıyla başa çıkmayan kişilere göre üreme ve genlerini kalıtım yoluyla kendi çocuklarına aktarma olasılığı daha yüksektir. Nesiller boyu sürmüş bu evrim sürecinin sonucunda ortaya, türlere özgü bazı özellikler çıkmıştır. Hayatta kalmalarını sağlayacak özellikler geliştirebilen türler gelişir, bunları yapamayanların ise soyu tükenir. Pek çok durumda fiziksel özellikler, türlerin hayatta kalma mücadelesinde bir işlev taşıdığı için evrilir. Örneğin, insanlarda hastalık sorunu, bağışıklık sisteminin evrilmesiyle çözülmüştür. Bir yerimiz kesildiğinde ya da yaralandığında kanamadan dolayı hayatımızı kaybetmememiz için de kanın pıhtılaşması özelliği evrilmiştir. (D.m. Buss 1991; Burger, 2004)

İlgili Yazı:  Yeniden Kurmacılık (Re-Constructivism) - Yeniden Kurmacılık Eğitim Felsefesinin Özellikleri

Yazar hakkında

Osman Tok

Bir Türkçe öğretmenin eğitim adına adadığı adaklar.

2 Yorum

Yorum bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.