Boktur Kokar Kuydur Çeker İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Soydur çeker boktur kokar (huydur çeker boktur kokar); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Boktur kokar, huydur çeker.
İnsanlar bulundukları ve yaşadıkları ortamdaki kişilere benzerler. Aynı kişiler ile aynı konuları konuşmak ve paylaşmaktan tıpkı onlar gibi davranırlar. Buda onların bu huylara sahip olmasına, değişmeyecek yaşanmış kalıntılar bırakmasına neden olur. Çoğu zaman bu huylar aileden kapılır ancak çevre çok önemli bir faktör olarak devreye girer. Bu atasözümüzde anlatılmak istenen, varolan şeyler varolduğu gibi olmak zorundadır. Bu şekilde görünür, bu şekilde davranır veya bu şekilde kokarlar.

Kısaca anlamı : Her insan veya yaratık az çok soyuna benzer.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Komşumuzun çoçuğun huyu okadar abisine benziyor ki içimden boktur kokar, huydur çeker diye sözü geçirdim.

Açıklama ve kompozisyon : Çocuk doğduğunda, vücudu annesinden ve babasından gelen hücrelerin karışımından oluşur. Bu hücrelerden bazıları yüzünden alacağı şekle ya da gözlerinin rengine karar verir. Bu nedenle anne babamıza benzeriz… Evet bu biyoloji kısmı ama unutmamalıyız ki.. Kiminle otursak kalksak huylarımızda ona benzer.
Her insan kendi soyunun ve atalarının özelliklerini taşır. Atalarındaki iyi veya kötü huylar, çoğunlukla kişilerin davranış biçimlerini yönlendirir. Soyu bozuk olandan kötü hareketler görmek kaçınılmazdır. Aile yapısının kişiliğe akseden tarafları toplum tarafından daima göz önünde bulundurulur.

Peygember Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur: “İyi arkadaşla kötü arkadaşın misali, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın.”[Buhârî, Büyû 38; Zebâih 31; Müslim, Birr 146, (2628)]

İyi arkadaş misk satıcısına benzer, çünkü ondan dünyevi veya uhrevi bir fayda, bir nur bulaşacaktır. Hadis böyle kimselerle arkadaşlığa teşvik ettiği gibi, uzaktan yakından dünyevi veya uhrevi bir zarar dokunacak kimselerle de samimi dostluk, arkadaşlık etmemeyi istemiştir.

İlgili Yazı:  Danışan Dağı Aşmış Danışmayan Düz Yolda Şaşmış İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

At Karnından Yiğit Burnundan Bellidir ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

Paz Tem 28 , 2019
At karnından, yiğit burnundan bellidir; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. At karnından, yiğit burnundan bellidir. Görünen şeyler çoğu zaman klavuz istemez. Gözle açıkça görünür olan şeyler için farklı konular düşünmemeli, farklı olaylara yormamalıyız. Kısaca açıklaması : Eski insanların inanışına göre; bakımlı, güçlü ve iyi koşan […]

Son Eklenenler