Borç Uzayınca Kalır Dert Uzayınca Alır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Borç uzayınca kalır dert uzayınca alır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Borç uzayınca kalır, dert uzayınca alır.
Hemen her şeyin bir yapılma zamanı vardır. Borç da zamanında ödenmezse kişilerde bir gevşeklik görülür, borçluluk duygusu zamanla azalır. Borç uzun süre ödenmez olur, hatta hiç ödenmez bile. Dert de böyledir; zamanında önlem alınmaz ve hastalık uzarsa, kişi sonunda güçsüz kalır; dayanma gücü kalmaz ve ölür.

Kısaca anlamı : Borcun ödenmesi geciktikçe borçluluk duygusu gevşer. Zaman aşımı ile borç ödenmez olur. Dert uzayınca da hastayı güçsüz bırakır, alır götürür.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam hazır para varken borçlarımızı ödiyelim dedi.

Cümle : Dedemin en büyük nasihatı borç uzayınca kalır, dert uzayınca alır sözüdür.

Açıklama ve kompozisyon : Hemen her şeyin bir yapılma zamanı vardır.Borç da zamanında ödenmezse kişilerde bir gevşeklik görülür, borçluluk duygusu zamanla azalır. Borç uzun süre ödenmez olur, hatta hiç ödenmez bile. Dert de böyledir; zamanında önlem alınmaz ve hastalık uzarsa, kişi sonunda güçsüz kalır; dayanma gücü kalmaz ve ölür.

Zenginin ise borcunu alacaklısının rızası dışında ertelemesi Efendimiz (sas)’in beyanıyla ‘zulümdür’. (Buhari, Havale, 1, 2, İstikraz, 12; Müslim, Musakat, 33; Ebu Davud, Buyu,10) Zira Allah Rasulu (sas) çok açık ve net;

“Zenginin borcunu geciktirmesi zulümdür.”

Bütün bu işlemler, ödeme imkânı bulunduğu halde çıkarını tercih ederek ödeme yapmayan borçlulara uygulanır. Ödeme güçlüğüne düşen boçluya ise azamî kolaylık gösterilir, omuzuna basarak biraz daha batırma yoluna gidilmez.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

İlgili Yazı:  Dilim Seni Dilim Dilim Dileyim Başıma Geleni Senden Bileyim Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Arslan Yatağından Bellidir Atasözü İle İlgili Cümle Kompozisyon

Pts Tem 29 , 2019
Arslan yatağından (yattığı yerden) bellidir (belli olur); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Arslan yatağından (yattığı yerden) bellidir (belli olur). Bir insanın kişiliği, oturup yattığı yerin temizliğinden, düzeninden anlaşılır. İnsanların kişilikleri ile sürekli bulundukları yerler arasında ilişki kurmak mümkündür. Kısaca açıklaması : Bir insanın karakteri, oturup […]

Son Eklenenler