Borcun İyisi Vermek Derdin İyisi Ölmek İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Borcun iyisi vermek, derdin iyisi ölmek; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Borcun iyisi vermek, derdin iyisi ölmek.
Borçlu ve dertli yaşamak insana dayanamaz acılar çektirir. Borçtan kurtulmanın çıkar yolu onu verip kurtulmak, şifa bulmaz dertten kurtulmanın yolu ise ölmektir.

Kısaca anlamı : Borçlu ve dertli yaşamaya dayanılmaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babamın bizlere en büyük nasihatı borcun iyisi vermek, derdin iyisi ölmektir derdi.

Açıklama ve kompozisyon : Borç insanın belini böken bir duygudur. Tıpkı borçtan kurtulmanın tek çıkar yolu borcu ödemek, olduğu gibi ölümcül, çaresiz bir dertten kurtulmanın çıkar yolu ölmektir. Bu nedenle başkasına boyun eğmemek laf duymamak için tez vakitte borcunu ödemesi gerekir.

Borçlu olmak insanların omuzuna yük olmaktan farksızdır. Kendisini zorda sıkıntı da hissederek bunalımda görür. Borcunu ödemek ise insana rahatlık huzur getirir. Sıkıntılarını aşarak başını yastığa koyduğunda rahat uyku çeker.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

İlgili Yazı:  Atasını Tanımayan Allah’ını Tanımaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Buğday Başak Verince Orak Pahaya Çıkar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Boynuz kulaktan sonra çıkar, ama kulağı geçer; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Buğday başak verince orak pahaya çıkar (kıymete biner). Kimi zaman ortada duran, pek önemli görünmeyen şeyler kendilerine ihtiyaç duyulunca çok değer kazanırlar. İsteklisi çok olan nesnenin fiyatı artar. Sözgelimi yazın ortasında el […]

Son Eklenenler