Büyük Başın Derdi Büyük Olur Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Büyük başın derdi büyük olur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Büyük başın derdi büyük olur.
Bir iş ne kadar büyükse çözüm bekleyen sorunları da o kadar büyük olur. Dolayısıyla bir işletmeyi idare eden, bir toplumu yöneten, kısacası büyük işlerin başında bulunan kimselerin de hem sorumlulukları, hem de dertleri büyük olur.

Kısaca anlamı : Büyük işlerle uğraşanların tasalarının da büyük olacağını anlatır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Bu işin çok büyük olduğunu söyledim beni dinlemedi.

Cümle : “Mutlu değildi. Büyük başın derdi de sıkıntısı da büyük olur.” – B. Felek

Açıklama ve kompozisyon : İnsanın bulunduğu makam, mevki ne kadar yüksek olursa, sorumlulukları da o kadar büyük olur. Bazen kariyerimizi, iş bakımından makamımızı yükseltmek için can atarız. Basamak atladığımızda daha fazla rahatlayacağımızı düşünür, üstesinden gelmek için, çok daha fazla çalışmak zorunda kalır. Oysa basit mevkilerde olanların sorumlulukları büyük değildir. Sorumluluk olmayınca da düşünülecek, kaygısı duyulacak yönleri pek yoktur.

Gittikçe büyüttüğümüz işimizin sorunlarını azaltıp, olumsuzluklarından etkilenmemek için, her şeyi zamanında ve saptanan planlar çerçevesinde yürütmeliyiz. Büyük işler yaptıkları halde, hiç dertleri olmayan iş adamları, başarılarını buna borçludurlar. Bu yüzden rahat yaşamak isteyenler, sorumluluk almak istemeyenler öyle büyük mevki, makam hayali kurmamalı, kendi bulunduklaı pozisyonlarla mutlu olmayı bilmelidir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

İlgili Yazı:  Cesurun Bakışı Korkağın Kılıcından Keskindir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Akraba İle Ye İç Alışveriş Etme ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Paz Tem 28 , 2019
Akraba ile ye iç alışveriş etme; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dost ile ye, iç; alışveriş etme. Güzel ahlak sahibi, sağlam karakterli insanların dostluğunu hiçbir şey bozamaz. Çünkü onlar için çıkar kaygısı ya yoktur, yada en sonda gelir. Kimi insanlarda alışverişte kendi çıkarını düşünür. […]

Son Eklenenler