Çabalama ile Çarık Yırtılır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çabalama ile çarık yırtılır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Çabalama ile çarık yırtılır.
Olmayacak işi zorla yapmaya çalışan zarara uğrar. Örneğin kaldıramayacağı bir yükü kaldırmaya çalışan biri, kendinden hızlı giden bir şeyi yakalamaya çalışan birinin eline ne geçer ki, boş çabadan başka.

Kısaca anlamı : “İnsan enerjisini ve imkanlarını olabilecek şeylere yöneltmelidir. Olmayacak işi zorla yapmaya kalkışan kimse zarara uğrar.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Olmayacak işin peşinden koşma zarara uğrarsın.

Cümle : Abim mobilyacı işi yapacam dediğinde babam bu işe çabalarsan çarığın yırtılır.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanlar olabilecek amaçlar için çalışılmalı yani gerçekçi olunmalı, gerçekleşmeyecek hayaller veya olmayacak işler peşinden koşulmamalıdır. Aksi takdirde hem zaman hemde kendi enerjişini hatta bu yolda verdiği emek, veya mal heba olabilir. Örneğin kaldıramayacağı bir yükü kaldırmaya çalışan biri, kendinden hızlı giden bir şeyi yakalamaya çalışan birinin eline ne geçer ki, boş çabadan başka. Bu yüzden olmayacak iş zorla yapılmaya çalışılmamalıdır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

İlgili Yazı:  Çocuktan Al Haberi İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Çiftçinin Ambarı Sabanın Ucundadır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Zahirenin ambarı sabanın ucundadır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Çiftçinin (zahirenin) ambarı sabanın ucundadır. Hangi iş olursa olsun, olumlu sonuç açısından mutlaka yeterli bir emeği, özenli bir çalışmayı gerekli kılar. Örneğin bir çiftçinin bol ürün alabilmesi için toprağını en iyi şekilde sürmesi, işlemesi ve […]

Son Eklenenler