Çiftçinin Ambarı Sabanın Ucundadır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Zahirenin ambarı sabanın ucundadır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Çiftçinin (zahirenin) ambarı sabanın ucundadır.
Hangi iş olursa olsun, olumlu sonuç açısından mutlaka yeterli bir emeği, özenli bir çalışmayı gerekli kılar. Örneğin bir çiftçinin bol ürün alabilmesi için toprağını en iyi şekilde sürmesi, işlemesi ve çok çaba harcaması gerekir.

Kısaca anlamı : İyi sonuç almak isteyen, işine dört elle sarılmalıdır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam tarlasına çok iyi baktığı için Çiftçinin (zahirenin) ambarı sabanın ucundadır diye nasihat ederdi.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanın hayatını devam ettirebilmesi ve yaptığı işte başarılı olabilmesi ancak çalışmayla mümkündür. Emek sarf etmeden, çalışmadan kimsenin önüne hazır nimet gelmez. Nitekim toprak, iyi sürülürse bol ürün verir. Bu bakımdan toprağı zamanında ve iyi sürmeli, tohumunu zamanında ekmelidir. Eğer bu işlerini zamanında ve lâyıkıyla yapmazsa, iyi verim alıp ambarlarını dolduramaz; başkasına muhtaç olup kapı çalar hâle gelir. Hemen her işte durum aynıdır. İyi sonuç almak isteyen kişi, işini zamanında ve iyi yapmalıdır.

Atalarımız geçmişten günümüze çalışmaya değer sözler söylemiştir. Bir işe emek harcamadan sonuç almak mümkün değildir. İyi ve yüz güldüren bir sonu ulaşmak istiyorsak işimize dört elle sarılmalıyız.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

İlgili Yazı:  Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Çingeneden Çoban Olmaz Yahudiden Pehlivan İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Çingeneden çoban olmaz yahudiden pehlivan; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Çingeneden çoban olmaz, Yahudiden pehlivan. Kısaca anlamı : Çobanlık sorumluluk isteyen, dürüst kimselerin yapabileceği bir iştir. Çingene ise – yaşadığı hayat gereği – sorumluluk yüklenmekten uzaktır. Pehlivanlık cesaret isteyen bir iştir. Herkes pehlivan olamaz. […]

Son Eklenenler