Çocuğun Bulunduğu Yerde Dedikodu (Gıybet) Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çocuğun bulunduğu yerde dedikodu (gıybet) olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Çocuğun bulunduğu yerde kov (dedikodu, gıybet) olmaz.
Küçük çocuğun bulunduğu yerde başkasını çekiştirmeyi istesende başaramazsın. Çünkü herkesin ilgisi çocuğa yönelik olur, onunla ilgilenir, onu severler. Hiçbir kimse dedikodu yapmaya vakit bulamaz. / Konuşabilen çocuğun bulunduğu yerde – çocuk bu sözleri başkasına ulaştırabilir – korkusuyla dedikodu olmaz.

Kısaca anlamı : Çocuk, bir sözün nereye varacağını bilmez. Onun için sözün gizlisi ya da saklısı da olmaz. Duyduğunu hiç umulmadık bir anda ve yerde lâf olsun diye söyleyip başkalarına aktarabilir. Bu korkuyla çocuğun bulunduğu yerde başkasını çekiştirme olmaz, dedikodu yapılmaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Ablam komşumuzdan bahsederken annem onu Çocuğun bulunduğu yerde kov (dedikodu, gıybet) olmaz sözü ile uyardı.

Açıklama ve kompozisyon : Çoğumuz da yaşadıklarımızı üçüncü bir kişiye anlatma ihtiyacı hissediyoruz. Bu tanım çok içimize sinmese de öyle ya da böyle dedikodu yapıyoruz! Biz yetişkinler belki farkındayız belki de değiliz ama çocuklarımız bizlerin konuştuğu her şeye kulak kabartıyorlar ve ondan kendilerine göre bir anlam çıkartıyorlar.

Bu nedenle çocuk, bir sözün nereye varacağını bilmez. Onun için sözün gizlisi ya da saklısı da olmaz. Duyduğunu hiç umulmadık bir anda ve yerde lâf olsun diye söyleyip başkalarına aktarabilir. Bu korkuyla çocuğun bulunduğu yerde başkasını çekiştirme olmaz, dedikodu yapılmaz. Çocuklar büyüklerin neler konuştuğunu çok merak eder ve onları müthiş bir dikkatle dinlerler. Çünkü bu esnada da bir problemin nasıl çözülebileceğini, üzüntünün karşı tarafla nasıl paylaşılabileceğini, anne ya da babanın kimin hakkında ne düşündüğünü görüp anlar, öğrenirler. Bundan dolayı da çocukların yanında dedikodu yapmak söz konusu olduğunda iki kere düşünmek gerekir.

İlgili Yazı:  Bir Mıh Bir Nal Kurtarır Bir Nal Bir At Kurtarır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Aşk Olmayınca Meşk Olmaz Atasözü ile ilgili Cümle ve Kompozisyon

Sal Tem 30 , 2019
Aşk olmayınca meşk olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Aşk olmayınca meşk olmaz. Aşk olmayınca meşk olmaz. Bir insan bir şeyi çok istemediği sürece başarılı olamaz. Meşk: Alışmak ve öğrenmek için yapılan çalışma. Bu nedenle “güçlü bir istek olmayınca hiçbir şey elde edilemez” anlamında kullanılan […]

Son Eklenenler