Çocuğun Yediği Helal Giydiği Haram İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çocuğun yediği helal, giydiği haram; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Çocuğun yediği helal, giydiği haram.
Çocuğun sağlıklı, dinç ve güçlü olması için iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. İyi beslenmeyen çocuk kimi hastalıkların pençesine kolayca düşebilir ve sağlıklı bir gelişim gösteremez. Bu bakımdan onun gelişip büyümesi, iyi beslenmesi için ne kadar para harcansa yerindedir. Ama ona pahalı giysiler almak doğru olmaz. Çünkü çocuk bunları hem hor kullanır hem de çabuk büyüdüğü için giysi uzun süre kullanılamaz. Böyle beş-altı ay sonra değiştirilmesi gerekecek bir çocuk giysisi için büyük paralar harcamak manasızdır.

Kısaca anlamı : Çocuğun iyi beslenmesi için ne kadar para harcansa yerindedir. Çünkü büyümesi, gelişmesi yemesine, dengeli beslenmesine bağlıdır. Ama pahalı elbise giydirilmesi doğru değildir. Çünkü çocuk giyeceği hor kullanır; kirletir, yırtar. Elbise korunsa bile beş, altı ay sonra çocuğa küçük geldiğinden yine kullanılamaz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Ben küçükken babam hep anneme çocuğun yediği helal, giydiği haram derdi.

Açıklama ve kompozisyon : Herşeyden önce çoçukların sağlıklı, dinç ve güçlü olması için iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple çocuğun iyi beslenmesi için ne kadar para harcansa yerindedir. Çünkü sağlıklı beslenme çocuğun bedensel, sosyal ve duygusal gelişmesi ve davranışları üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak giyim için yapılan hesapsız harcamalar doğru değildir. Çocuk giydiği elbisenin kıymetini bilemez, hor kullanır, kirletir ve paralar. Ayrıca gittikçe büyüdüğü için bugün kullandığını yarın da kullanamaz. Bu sebeple gerekli olan dışında çocuğu pek pahalı giysilerle donatmak yanlıştır.

Bu nedenle bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme kadar, iyi geliştirilmiş beslenme alışkanlıkları edinmek de çok önemlidir. Çocuğun bu yaşlarda kazandığı sağlıklı beslenme alışkanlıkları hayatının sonraki dönemlerini etkileyerek ileride ortaya çıkabilecek beslenme sorunlarını önlemede temel çözüm yolunu oluşturmaktadır.

İlgili Yazı:  Azıksız Yola Çıkanın İki Gözü El Torbasında Olur Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Çalma Elin Kapısını Çalarlar Kapını İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Pts Tem 29 , 2019
Çalma elin kapısını çalarlar kapını; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Çalma elin kapısını çalarlar kapını. İnsanlara kötülük yapmayı kararlaştırmadan önce iyi düşünmelidir. Kötülük, kötülüğü doğurur. Bundan dolayı kimseye kötülük yapılmamalıdır. Yoksa aynı kötülüğü onlarda sana yaparlar. Kısaca anlamı : “Kişi hayatında bilerek ve isteyerek […]

Son Eklenenler