Çok Söyleme Arsız Edersin Aç Bırakma Hırsız Edersin İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çok söyleme arsız olur, aç koyma hırsız olur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Çok söyleme arsız olur, aç koyma hırsız olur (aç bırakma hırsız olur çok söyleme arsız olur).
Yönetimin altında bulunan kimseye ikide birde “şunu yap, bunu yapma” diye emir verip durma. Böyle yapmakla iyi sonuç alırım sanma; aksi halde onu arsız edersin. Yiyecek ve para bakımından sıkıntıya düşürme; çünkü hırsızlığa itmiş olursun.

Kısaca anlamı :“Bir kişiye bir uyarıyı sürekli olarak yapmak ve bir kişiyi istediğinden yoksun bırakmak daima kötü sonuç verir” anlamında kullanılan bir söz..

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam sürekli başımda bişeyler söylerken Dedem ona çok söyleme arsız olur, aç koyma hırsız olur dedi.

Açıklama ve kompozisyon : İdare ve terbiyesini üstlendiğimiz kişileri devamlı azarlamak ve sıkı tedbirler uygulayıp uzun öğütler ile ya­saklar koymak, onları söz dinlemez bir hâle getirir. İnsanlar yemek yemeden yaşayamazlar. Bir şekilde yeme ihtiyaçlarını gidermeleri lazım. Eğer bu ihtiyaçları giderilmezse, çalmak pahasına bile olsa bunu gerçekleştirmeye çalışırlar.

Fazla öğüt ise her zaman ters teper. İnsanlara sürekli öğüt vermek yerine ona model olmalı, doğrusunu bulmasını beklemeli. Özellikle belli yaştaki çocuklarda tersini yapma alışkanlığı vardır. Bu yüzden onlara sadece örnek olmak yeterli olacaktır. Her bireyin belli başlı ihtiyaçları vardır. bu ihtiyaçlar mutlaka giderilmelidir  Zira bu durumda sözlerimiz tesirini çabuk kaybeder.

Az ama öz söylemek daha faydalı olur.

Tıpkı bunun gibi idare ve terbiyemiz altındakileri maddî ve manevî bakımdan do­yurmak ve haklarını vermek de gerekir. Aksi takdirde onları kötü yola itmiş, hırsızlığa sevk etmiş oluruz. İnsanlara emanet edilen kişilere veya çocuklara kar­şı uygun davranış biçiminin edinilmesini vurgulamak için söylenir.

İlgili Yazı:  Ayı Görmeden Bayram Etme ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dağ Başı Dumansız Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Dağ başından duman eksik olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dağ başı dumansız olmaz. Bu dünyada en büyük acıyı peygamberler ve diğer büyük insanlar çekmiştir. Erdemli insanların bu yazgısı bundan sonrada değişmeyecektir. Büyük adamların, büyük iş yapanların her zaman üzüntüleri, sıkıntıları vardır. Kısaca anlamı […]

Son Eklenenler