Çul İçinde Arslan Yatar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çul içinde arslan yatar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Çul içinde arslan yatar.
Bir kimsenin değeri kılık kıyafeti ile değil, kişiliğinde taşıdığı cevherle ölçülür.

Kısaca anlamı : Bir kimsenin değeri, kılık kıyafeti ile değil, kişiliğindeki cevherle ölçülür.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babamın bana nasihatı çul içinde arslan yatar.

Açıklama ve kompozisyon : İnsanların değeri giyim kuşamları, kılık kıyafetleri ile anlaşılmaz. Onların cevherleri akıl ve kalpleridir. Akıl ve kalp ne kadar zenginse, insan da o kadar kıymetlidir. İnsanlık kişinin davranışları ve diğer insanlarla olan ilişkilerinde gösterdiği tutum ile ölçülür.

Nice zengin, güzel kıyafetli insan vardır ki kalpleri de, beyinleri de, vicdanları da bomboştur. Böyle insanların ne kendilerine ne de diğer insanlara faydası vardır. Ancak nice kimseler vardır ki üzerinde ucuz, kalitesiz kıyafetler vardır; ancak ilimleri ve doğrulukları ile tüm zenginlere taş çıkartırlar. Akıllı olan kişiler, insanları zenginlikleri, mal ve mülkleri ile değerlendirmez, dış görünüşe asla önem vermezler. aksine önem vermeleri gereken şey zenginlik değil insanın kişiliğidir.

Dünyadaki kimi insanlar yokluk içindedir, üstlerinde kötü elbiseler olsa hatta hiç elbise olmasa da bu kişiler davranışları ile kendilerine hayran bırakırlar. Çünkü önemli olan üstümüzdeki elbiseler değil diğer insanlara karşı nasıl davranışlar içinde olduğumuzdur.

Değerli olan insanlıktır, doğruluktur, güzelliktir. Dünyasını bu temeller üzerine kuran bir insan en değerli insandır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

İlgili Yazı:  Balık Ağa Girdikten Sonra Aklı Başına Gelir Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Baca Eğri de Olsa Duman Doğru Çıkar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Pts Tem 29 , 2019
Baca eğri de olsa duman doğru çıkar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Baca eğri de olsa duman doğru çıkar. Yaratılış gereği olan insanın olumsuz koşullarda hemen bozulmayacağı, kötülüklere ve kötülük odaklarına karşı var gücüyle direneceği ortadadır. Önemli olan, insanın doğuştan getirdi özellik ve meziyetlerdir. […]

Son Eklenenler