Dağ Adamı Hasta Eder Sağ Adamı İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Dağ adamı, hasta eder sağ adamı; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dağ adamı, hasta eder sağ adamı.
Görgüsüz kimseyle bir arada olmak insan için bir eziyettir. Böyle kimseye söz anlatmak çok güçtür.

Kısaca anlamı : Cahil ve görgüsüz kişiyle uğraşmak çok güçtür.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : O kadar anlatmama rağmen hiçbirşey anlamayınca dağ adamı, hasta eder sağ adamı diyip geldim.

Açıklama ve kompozisyon :  Birbirlerine benzemedikleri gibi dünyaya bakış açıları da farklı olur. Ne söylersen söyle nasıl anlatırsan anlat ikna olmaz. “Dediğim dedik çaldığım düdük” hesabı bir adım geri atmaz. Siz ona doğruları anlattığınızda, aslında sizi hiç dinlemiyor ve önemsemiyorlardır.

Atasözünde bu işin imkansıza yakın olduğu vurgulanıyor. Kabullenemez çünkü. Kimsenin kendinden daha akıllı olabileceğini cahil insana kabullendiremezsiniz. O yüzden tüm çabalarınız beyhude bir uğraş olarak kalır. O yüzden böyle insanlarla karşılaşıldığında yapılabilecek en mantıklı hareket sözü fazla uzatmamaktır. Siz bu tür bir insana elinizde kanıtlarınız dahi olsa, bunları gösterseniz, izah etseniz hatta bu konudaki uzman kişileri çağırıp kendisine bildiği bilginin yanlış olduğunu anlattırmaya çalışsanız dahi kendi doğrusundan şaşmayacağına emin olabilirsiniz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

İlgili Yazı:  Boş Torba ile At Tutulmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dağ ne Kadar Yüce Olsa Yol Onun Üstünden Aşar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Dağ ne kadar yüce olsa yol onun üstünden aşar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dağ ne kadar yüce olsa yol (onun) üstünden aşar. Her büyük kişiden daha yetkili kişi, en önemli makamın bir denetleme yöntemi vardır. / Yenilmesi imkansız gibi görünen zorluklarında çözüm yolu […]

Son Eklenenler