Dağ Başı Dumansız Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Dağ başından duman eksik olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dağ başı dumansız olmaz.
Bu dünyada en büyük acıyı peygamberler ve diğer büyük insanlar çekmiştir. Erdemli insanların bu yazgısı bundan sonrada değişmeyecektir. Büyük adamların, büyük iş yapanların her zaman üzüntüleri, sıkıntıları vardır.

Kısaca anlamı : “Büyük adamların, büyük iş yapanların her zaman üzüntüleri, sıkıntıları vardır” anlamında kullanılan bir söz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Önümde zorlu bir sınav olduğu dağ başı dumansız olmaz kendi kendime söylendim.

Açıklama ve kompozisyon :  İnsanlar içinde en ağır imtihana çekilenler Peygamberlerdir. Sonra sırasıyla (rütbeleri) onları takib edenler, sonra onları takip edenlerdir. Kişinin bulunduğu mevki, makam ne kadar büyükse, kendisine yüklenen sorumluluk ne kadar ağırsa, onların sıkıntıları, kederleri de o derece büyük olur.

Gerçekten de durum böyledir yüksek mevkide bulunan insanların sorumlulukları da büyük olduğundan dolayı birçok zorlukla mücadele etmeleri gerekiyor. Çünkü sıkıntılar onların yakasını bırakmıyor. Çevremizde yüksek mevkide olup da başından sıkıntısı eksik olmayan birçok insan görebiliyoruz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

İlgili Yazı:  Bir Korkak Bir Orduyu Bozar Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dağ ne Kadar Yüce Olsa Yol Onun Üstünden Aşar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
Dağ ne kadar yüce olsa yol onun üstünden aşar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dağ ne kadar yüce olsa yol (onun) üstünden aşar. Her büyük kişiden daha yetkili kişi, en önemli makamın bir denetleme yöntemi vardır. / Yenilmesi imkansız gibi görünen zorluklarında çözüm yolu […]

Son Eklenenler