Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Davulun sesi uzaktan hoş gelir ; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir.
Olayları dışarıdan seyredenler için herşey hoş ve kolay görünür. Birşeyin mahiyeti seyrederek değil, bizzat yaşanarak anlaşılır. Öyle durumlar vardır ki, içinde yaşayan kimseyi rahatsız eder; uzaktan bakan ise ona imrenir.

Kısaca anlamı : Öyle durumlar vardır ki içinde yaşayan kimseyi rahatsız eder; uzaktan bakan ise ona imrenir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Benim halime bakan imrenir ama neler çektiğimi kimse bilmez.

Açıklama ve kompozisyon : Dışarıdan baktığımızda bize hoş gelen kimi meslekleri yakından tanıyınca, onların hiç de düşündüğümüz gibi olmadığını anlayabiliriz. Bir işin içine girmeden, koşullarını bilmeden, o işin sıkıntılı yanlarını görmeden sadece göz önündeki kısma bakarak karar vermemek gerekir. Bizim görmediğimiz çok sıkıntı verici ve zor yanları da olabilir.

Bu nedenle Davulun sesi uzaktan hoş gelir atasözü de başkalarının zor olarak gördüğü durumların, olayın dışındaki bir insan için çok daha basit görünebilmesi üzerine söylenmiş bir atasözüdür. İnsanlar bilmediği konularda her zaman eleştirisel davranırlar. Duyduklarımız kulağa hoş gelse dahi işin aslı tarafı zahmetli ve zor olabilir. Duyduklarımızı değil gördüklerimiz ve yaptıklarımız bize gerçeği gösterir. Başkaları için zor olanlar kendisi adına kolay olduğunu söylemesi “davulun sesi uzaktan hoş gelir’i” anlatır bizlere.

Örneğin bir doktora baktığımızda ”Oh ne güzel, yatarak dünyanın parasını kazanıyor.” gibi düşüncelere kapılırız. Halbuki kendimiz doktor olsak veya o doktorlara soracak olsak durumun hiç de sandığımız gibi olmadığını, onların da hasta ile, nöbet ile, uykusuzluk ile, kaybettikleri hastaların yakınları ile ilgili neler neler çektiğini anlayabiliriz. Ancak belirtildiği gibi bunu anlamak için durumu bizzat yaşamak görmek gerekir. Doktorluk mesleği ile yakından uzaktan ilgisi olmayan, nasıl doktor olunduğunu, kaç yıl okumak gerektiğini, o bölümü kazanmak için kaç puan alınması gerektiğini, günde kaç saat ders çalışmak gerektiğini, nöbetlerde ne kadar uykusuz kaldıklarını, çocuklarını, eşlerini ne ölçüde ihmal ettiklerini bilmeyen kişi için doktorluk, yatış mesleğidir. Deyim yerindeyse tam da ”Davulun sesi uzaktan hoş gelmektedir.” Fakat bir doktorun neler çektiğini, o seviyeye gelene kadar hangi cefalar çektiğini sadece doktorlar bilir.

İlgili Yazı:  Bir Ağızdan Çıkar Bin Ağıza Yayılır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Hangi meslek olursa olsun kendine has zorlukları vardır. Bu yüzden vitrindeki kısma bakarak genel yargılara varırsak yanılabiliriz ve biri de çıkar bize “davulun sesi uzaktan hoş gelir” der.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Deliye Hergün Bayram İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Deliye hergün bayram; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Deliye hergün bayram. Hiçbir şeyle ilgilenmeyen, hiçbir şeyi kendine dert edinmeyen, istediği yerde dolaşıp dilediği işi yapan delinin bütün günleri bayram coşkusu ve özgürlüğü içinde geçer. Delinin bu başıboş yaşayışına özenen ve onlar gibi olmak […]

Son Eklenenler