Deli Kıza Cilve Yap Demişler Oda Gitmiş Osurmuş İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Deli kıza cilve yap demişler, oda gitmiş osurmuş; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Deli kıza cilve yap demişler, oda gitmiş osurmuş.
Görgüsüz ve durumun varlığından haberdar olmayan insanlar, sıradan, rutin olarak davranırlar. Bulundukları ortamın ciddiyeti veya ciddiyetsizliği onları pek alakadar etmez. Yapacakları tüm hatalar ise onların sahibi olan insanlara mal olacaktır. Görgü ve adap bilmeyen insanların adına sorun çekmemek için önlem almalı, durup dururken bile bile kendimizi sıkıntıya düşürmemeliyiz.

Kısaca anlamı : Özellikle toplum içinde görgü kurallarına dikkat ederek davranmalı, çevremizde problemli kişiler varsa onların bizi de mahcup duruma düşürmelerine fırsat vermemeliyiz.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Misafirliğie gittiğimizde özellikle tembihledim ama deli kıza cilve yap demişler, oda gitmiş osurmuş meselesine döndü.

Açıklama ve kompozisyon : Bir toplum içinde var olan ve uyulması gereken saygı ve incelik davranışları, terbiye demektir. bizde okulda işyerimizde ve heryerde görgülü olmalıyız. insanlar ancak bizi böyle sevebilirler.ve saygı gösterirler. görgülü olmak önemlidir

. Çünkü kaba bir insanın söylediği güzel sözler bile yanlış anlaşılır. Bu yüzden davranışlarımız ve sözlerimizle tam bir nezaket örneği olmalıyız.

Görgüsüz ve aptal kişinin hoşa gitsin diye yaptığı şaka, kaba ve incitici olur. Hoşa gideyim, beğenileyim derken komik duruma düşer. dersimiz.com Bu nedenle özellikle toplum içinde görgü kurallarına dikkat ederek davranmalı, çevremizde problemli kişiler varsa onların bizi de mahcup duruma düşürmelerine fırsat vermemeliyiz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

 

İlgili Yazı:  Buğday Başak Verince Orak Pahaya Çıkar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Destursuz Bağa Gireni Sopa İle Kovarlar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Destursuz bağa girilmez; gireni sopa ile kovarlar, girenin yediği sopayı Mevla bilir; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Destursuz bağa girilmez (gireni sopa ile kovarlar). İnsanın özgürlüğü, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter: Mülkiyet (sahip olma hakkı) kutsaldır ve kişinin iradesi dışına bir başkasına […]

Son Eklenenler