Deliye Hergün Bayram İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Deliye hergün bayram; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Deliye hergün bayram.
Hiçbir şeyle ilgilenmeyen, hiçbir şeyi kendine dert edinmeyen, istediği yerde dolaşıp dilediği işi yapan delinin bütün günleri bayram coşkusu ve özgürlüğü içinde geçer. Delinin bu başıboş yaşayışına özenen ve onlar gibi olmak isteyenler içinde söylenecek şey budur.

Kısaca anlamı : Her fırsattan yararlanarak bayrammış gibi davrananlara ve her şeyi eğlenceli yönden alanlara söylenen bir söz.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Karşı komşumuzun kızı hirbirşeyi dert etmeyince, deliye hergün bayram sözü aklıma geldi.

Açıklama ve kompozisyon : Hiçbir şeyle bağlantısı olmayan, hiçbir şeyi kendine dert edinmeyen, istediği yerde dolaşıp dilediği işi yapan delinin bütün günleri bayram özgürlüğü ve şenliği içinde geçer. Bu nedenle Tıpkı deliler gibi yaşamın problemlerini önemsemeyen, çalışıp didinmek, yorulmak kavramları ile uzaktan yakından ilgisi olmayanlar için de bu atasözü kullanılır.

Toplumda bir görev yüklenmeyen, başkalarıyla ilişkilerinin bozulması söz konusu olmayanlar için bayramın hiçbir değeri olmaz. Çünkü bayramı beklemeleri için bir neden olmaz. Yani o bunları takmaz bile, o istediğini elde edebilecek zanneder ne demişler deliye her gün bayram yani bu atasözünde de anlatmak istediği gibi hiçbirşeyi umursamaz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem

 

İlgili Yazı:  Azıcık Aşım Kaygısız (Ağrısız) Başım ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Destursuz Bağa Gireni Sopa İle Kovarlar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Destursuz bağa girilmez; gireni sopa ile kovarlar, girenin yediği sopayı Mevla bilir; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Destursuz bağa girilmez (gireni sopa ile kovarlar). İnsanın özgürlüğü, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter: Mülkiyet (sahip olma hakkı) kutsaldır ve kişinin iradesi dışına bir başkasına […]

Son Eklenenler