Deveden Büyük Fil Var İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Deveden büyük fil var; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Deveden büyük fil var.
İlmin başı, insanın kendisini bilmesidir. Kendini bilmekte, aslında haddini bilmekle olur. Bir eksiklik denizinde yüzen insanın kendini herkesten üstün görmesi kadar abes birşey az bulunur. Hiçbir kimse görevinin büyüklüğü ve yetkisinin genişliği ile övünmemelidir. Çünkü ondan üstünde vardır.

Kısaca anlamı : Hiçbir kimse görevinin büyüklüğü ve yetkisinin genişliği ile övünmemelidir. Çünkü ondan üstünü de vardır.

 

Cümle : Amcam yaptığı işi çok övünce ona deveden büyük fil var dedim..

Açıklama ve kompozisyon : İlmin başı, insanın kendisini bilmesidir. Kendini bilmekte, aslında haddini bilmekle olur. Hiçbir insan sahip olduğu makamın büyüklüğü, elindeki yetki ve imkânların genişliği ile övünmemeli, bunlara sırtını dayayarak büyüklenmemeli, kimseyi hor görmemelidir.

Nitekim Peygamberimiz(sav) “Kim Allah katında en üstün olmak istiyorsa, Allah’tan korksun” buyuruyor. Çünkü Allah’ın katında nesep, şan , şeref ve mevki diye bir sınıflandırma yoktur.

Kendini üstün gören, diğer insanları hor gören, onlara tepeden bakan kişilerin sayısı azımsanacak gibi değildir. Sahip olduğunuz maddiyatın boyutu ne olursa olsun, kendi türümüzle hasbihalleşmeye ve iletişim kurmaya ihtiyacınız var. Kişi, özellikleri itibariyle çevresindeki insanlardan biraz önde olabilir. Ancak bu demek değildir ki dünyanın en üstün insanı odur. Deve kendini büyük sanır; fakat filin ondan daha büyük olduğunu da unutur. İnsanlar da şunu bilmelidir ki el elden üstündür. Küçük dağları ben yarattım havasında olanlar; büyük dağların da bir yaratıcısının olduğunu unutmamalıdır.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

 

İlgili Yazı:  Armudu Sapıyla Üzümü Çöpüyle Pekmezi Küpüyle Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dikensiz Gül Olmaz Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Dikensiz gül olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dikensiz gül olmaz. Bu dünyada kusursuz güzellik yoktur. Herşey, bir yönüyle eksik yada kusurludur. Bundan dolayı her güzel şeyin hoşa gitmeyen yönü mutlaka bulunur. Güzel şeyi elde etmek isteyen yada elde eden kimse, bunun gerektirdiği […]

Son Eklenenler