Deveyi Yardan Uçuran Bir Tutam Ottur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur.
Onca aklı başında, erdemli insan vardır ki, küçük bir ihtiyaçtan dolayı olmadık işlere karışırlar. Oysa durum çok basit ve açıktır: İnsanın bir şeye gereksinim duyması, onun büyük zahmetlere katlanmasına yeterde artar. / Nice insanlar vardır ki, sırf karınlarını doyurabilmek için çok uzaklara giderler.

Kısaca anlamı : “Küçük bir çıkar peşinde koşmak, çoğu kez kişinin büyük zararlara uğramasına yol açabilir. ”

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Hayvanlarını uçurum kenarındaki otu yemek için oraya göncerirken hepsi düşüverdi.

Cümle : Ticaretle uğraşan babam deveyi yardan uçuran bir tutam ottur diye bana nasihat etti.

Açıklama ve kompozisyon : Doymayan bir insan tarifi yapıldığı zaman bazen elde etmek için bizi dahi harcayabilir. Peygamberimiz doymayan nefisten kabul olunmayan duadan sana sığınırım diye dua edermiş. Ne kadar güzel bir dua. Doymayan nefis insanı yanışa hata yapmaya sürükler. Küçük nedenler ve çıkarlarla güçlü kişiliğini, topluluk içinde sağlam yerini kaybediverir. Basit çıkarları kaprisleri uğruna hayatları mahvolmuş nice insanlar vardır.

Normalde bakıldığında bir pastahaneden baklava çalmak, pek de büyütülecek bir suç değildir. Ancak bir iki çocuğun canı baklava çekmişse, ona karşı büyük bir istek duymuşsa onu elde etmeye çalışırlar. Elde edebilmeleri için de parasını vermek zorundadırlar. Ancak paraları olmadığı için baklavayı çalmaya karar verirler ve sonunda yakalanarak yıllarca hapse mahkum edilirler. Deveyi yardan uçuran bir tutam ottur, atasözündeki deve, çocukları; yar, hapsi; ot ise baklavayı temsil eder. Velhasıl çocuklar küçük bir gereksinimleri için büyük bir eziyet çekmişler, zarar görmüşlerdir.

İlgili Yazı:  Az Yaşa Uz Yaşa Akıbet Gelecek Başa ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Hayatımızda hislerimiz ve kaprislerimiz bizlere yol gösterir. Yapacaklarımızı ilk önce düşünmeli, daha sonra karar vererek belli bir yolu izlememiz gerekmektedir. Doğru davrandığımız gibi olgunluğumuzu göstererek pişman olacağımız hatalar yapmaktan sakınabiliriz. Kaprislere ve tavırlara yer vermeden kararlarımızı almamız gerekmektedir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dilenciye Hıyar Vermişler Eğri Diye Beğenmemiş İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Dilenciye hıyar vermişler de eğri diye beğenmemiş; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dilenciye hıyar vermişler, eğri diye beğenmemiş. Yapılan iyiliğe karşılık, bir teşekkür etmesi gereken insanların, teşekkürü bırak bir de yaptığınız iyiliği beğenmemesi gibi absürd durumlarda, karşıdaki kişiye “küfür etmemek” için kullanılan atasözü. […]

Son Eklenenler