Dibi Görünmeyen Sudan Geçme İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Dibi görünmeyen sudan geçme (suya dalma); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dibi görünmeyen suya girme.
Mahiyetini tam olarak kavrayamadığın ve sonunun nereye varacağını bilmediğin bir işe kalkışma. Kendin için uygun gördüğün işi önce her yönüyle öğren, sonra o işe giriş.

Kısaca anlamı : İç yüzünü iyi bilmediğin, anlamadığın, öğrenmediğin, bir işe girişme; yoksa tehlikeye düşüp zararlı çıkabilirsin.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam yeni bir iş yapacağı sırada dedem, dibi görünmeyen suya girme sözü ile nasihat etti.

Açıklama ve kompozisyon : Yaşamımız boyunca çeşitli işlerimizi, düşündüklerimizi yapabilmek ve sonuçlandırabilmek için çeşit çeşit yol ve yöntemler deneriz, ancak bazen öyle işlerle karşılaşırız ki, önceden kestirmek mümkün değildir. Ancak öyle işler vardır ki önceden ne olacağını kestirmek mümkün değildir. Bu nedenle bu işleri yapmak kendimizi tehlikeye atmak, risk almak anlamına gelir.

“Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalp, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur.”(İsra, 17/36)

Bu ayette insanın bilmediği bir konuda söz söylemesi, hüküm vermesi, bilgisizce davranması; bilmediği tanımadığı kişiler hakkında ileri-geri konuşması, daha özel olarak yalancı şahitlik yapması, iftira atması, kısaca bilgi sa­hibi olmadan, tahmine göre herhangi biri için maddî veya manevî zarara yol aça­cak şekilde konuşması ve hareket etmesi yasaklanmaktadır.Bu ifade farklı anlamlara gelse de, ”Dibi görünmeyen sudan geçme.” atasözü ile de paralellik göstermektedir. Ayette, bilinmeyenin ardına düşen insanların zarar göreceği anlatılmaktadır. İşte aynen bunun gibi, bir işi enine boyuna incelemeyen, onunla ilgili ayrıntılı bilgi almayan kişi de o işe giriştiğinde hatalar yapacak ve zarara uğrayacaktır.

Atasözünde dibi görünmeyen sudan geçme sözünde yapacağımız iş konusunda araştırarak sonuçlarını öğrenip o şekilde işe girilmesi gerektiğidir.Hayatta yaptığımız her işte her şeyden önce tedbirli olmaya çalışmalıyız. Tedbirli olan kişiler kötü sürprizlerle karşılaşmayacağından hayatta hep başarılı olurlar. Atasözü farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Bu anlamlardan birisi de şudur: İyi tanımadığın, kişiliğini, karakterini bilmediğin insanlarla dost olma, onlarla ortak olma. aksi taktirde, onlar sana zarar verebilecek kişiler olabilir.

İlgili Yazı:  Azı Karar Çoğu Zarar ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dilenciye Hıyar Vermişler Eğri Diye Beğenmemiş İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Dilenciye hıyar vermişler de eğri diye beğenmemiş; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dilenciye hıyar vermişler, eğri diye beğenmemiş. Yapılan iyiliğe karşılık, bir teşekkür etmesi gereken insanların, teşekkürü bırak bir de yaptığınız iyiliği beğenmemesi gibi absürd durumlarda, karşıdaki kişiye “küfür etmemek” için kullanılan atasözü. […]

Son Eklenenler