Dikensiz Gül Olmaz Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Dikensiz gül olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dikensiz gül olmaz.
Bu dünyada kusursuz güzellik yoktur. Herşey, bir yönüyle eksik yada kusurludur. Bundan dolayı her güzel şeyin hoşa gitmeyen yönü mutlaka bulunur. Güzel şeyi elde etmek isteyen yada elde eden kimse, bunun gerektirdiği rahatsız edici şeyleride hoşgörmelidir.

Kısaca anlamı : Yaşanan her başarı ve mutluluğun yanında, bu sürecin parçası olan küçük olumsuzluklar da mevcuttur” anlamında bir söz.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : İşimin olması için sevdiklerimden ayrılmak zorunda kaldım.

Cümle : Babamın bana nasihatı dikensiz gül olmaz derdi.

Açıklama ve kompozisyon : “Dikensiz gül olmaz ” atasözü istediklerimize kavuşabilmek için bazı zorluklar çekmek durumunda kalabileceğimizi ifade etmektedir . Bir insanı seviyorsak onun ufak hatalarını da görmezden gelebilmeli, onu olduğu gibi kabul edebilmeliyiz. Yahut güzel ve lüks bir yaşam hayal ediyorsak; çalışmalı ve gerektiğinde cefasını da çekebilmeliyiz. Ayrıca hiçbir başarıya çiçekli yollardan gidilmez.

Doktor olmak gibi bir idealimiz olduğunu düşünelim . Böyle bir hedef belirlemek elbette güzeldir ama bu hedefe ulaşabilmek için 15-20 yıl belki de daha fazla çok yüksek bir tempoda en ufak bir rehavete kapılmadan çalışmamız gerektiğini de unutmamalıyız . Uykusuz geceler , sırt ağrıları vb. zorluklar bu güzelliğin dikenleridir . Dünyanın en güzel nimetlerine baktığımızda bile, hepsinin bir bedelinin olduğunu görürüz. Örneğin zengin olmak, istediği gibi gezip dolaşmak için kişinin çok çalışıp çok kazanması yani işin önce cefasını çekmesi gerekir. Zorluklar, bizi hedefimizden veya isteğimizden asla uzaklaştırmamalıdır. Aslında sevdiğimiz şeyleri güzel yapan, belki de onlara ulaşırken çektiğimiz zorluklar ve sıkıntılardır.

Kişi en iyiyi elde etmek istiyorsa en büyük cefayı çekmelidir. Aksi takdirde keyif sürerek, gezip eğlenerek başarıya ulaşan olmamıştır.

İlgili Yazı:  Baba Himmet Oğul Hizmet ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dilenciye Hıyar Vermişler Eğri Diye Beğenmemiş İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Dilenciye hıyar vermişler de eğri diye beğenmemiş; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dilenciye hıyar vermişler, eğri diye beğenmemiş. Yapılan iyiliğe karşılık, bir teşekkür etmesi gereken insanların, teşekkürü bırak bir de yaptığınız iyiliği beğenmemesi gibi absürd durumlarda, karşıdaki kişiye “küfür etmemek” için kullanılan atasözü. […]

Son Eklenenler