Dilenciye Hıyar Vermişler Eğri Diye Beğenmemiş İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Dilenciye hıyar vermişler de eğri diye beğenmemiş; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dilenciye hıyar vermişler, eğri diye beğenmemiş.
Yapılan iyiliğe karşılık, bir teşekkür etmesi gereken insanların, teşekkürü bırak bir de yaptığınız iyiliği beğenmemesi gibi absürd durumlarda, karşıdaki kişiye “küfür etmemek” için kullanılan atasözü.

Kısaca anlamı : “Kendisine çok gereksindiği bir şey verildiğinde küçümseyerek kusur bulanlar için kullanılır.” anlamında kullanılan bir söz.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : İhtiyaç sahibi arkadaşıma elbise aldım ama beğemedi.

Cümle 2 : Yardıma muhtaç komşuma yardım ettiğimde hoşuna gitmeyince aklıma dilenciye hıyar vermişler, eğri diye beğenmemiş sözü geldi.

Açıklama ve kompozisyon : Hem gereksinim duyduğu konuda yardım istiyor hem de yapılan yardımı küçümsüyor. Yapılması gereken işler varsa, herkes işin bir tarafından tutmalı, kimse beylik taslayarak payına düşen işi beğenmemezlik etmemelidir. Her insanın, diğerleri gibi birşeylere ihtiyacı vardır. Ancak bazı insanlar o kadar erdemsizdir ki; bu ihtiyaçlarını veren kişilere şükretmezler, bu ihtiyaçlarını giderdikleri insanların verdiklerine tama etmezler ve bunu beğenmezler. Halbuki bu eksikliklerinin giderilmesi onların daha doğru, daha düzgün birşeyler yapmasına, belkide hayatını sürdürmesine yardımcı olacaktır.

Biliyorsunuz ki; Beğenmişlik, büyüklük taslamak dinimizin ahlakına sığmaz. İnsanın başkasını küçük görmesi, böbürlenerek kendisini üstün görüp ezmeleri hor görmesi dinimizde yeri yoktur. Hep birlikte bir arada yaşadığımızdan hor görmemeliyiz. Bugün yüksekte olanın yarın ne olacağı bilinmez.

Kişilerin bu düşünceye düşmelerindeki en büyük etken, bu ihtiyaçlarını bedavaya getirmeleridir. Şayet paraları ile alsalar bu kadar hor görmezler, bu kadar aşağılık hissetmezler. Bu yüzden ihtiyacı olan insana bu ihtiyaçlarını verirken, onların kişiliğini göz önüne almalı, eğer hakediyorlarsa bunu yapmalıyız. Haketmiyorlarsa, çalışarak kazanmalarını beklemeliyiz.

İlgili Yazı:  Dilin Cismi Küçük Cürmü Büyük İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dilim Seni Dilim Dilim Dileyim Başıma Geleni Senden Bileyim Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim. İnsanların başına kimi felâketler, sıkıntılar da çok kez dilleri yüzünden gelir. Dilini tutmayan, ne zaman ve nasıl konuşacağını bilmeyen insanların […]

Son Eklenenler