Dilim Seni Dilim Dilim Dileyim Başıma Geleni Senden Bileyim Cümle ve Kompozisyon

 

Dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim.
İnsanların başına kimi felâketler, sıkıntılar da çok kez dilleri yüzünden gelir. Dilini tutmayan, ne zaman ve nasıl konuşacağını bilmeyen insanların başlarına belâ geldiği ve bu yüzden pişmanlık duydukları çok görülmüştür.

Kısaca anlamı : Dili yüzünden başı belaya giren kimse çok pişman olur ve şöyle söylenir: “Dilim parça parça olsaydı da ben bu sözleri söylemez olsaydım.”

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babamın anneme söylediği kelime yüzünden kendi kendine dilim seni dilim dilim dileyim, başıma geleni senden bileyim diyordu.

Açıklama ve kompozisyon : Dilimiz Rabbimizin güzel isimlerini okumak için bize ikram edilmiş İlahî bir hediyedir. Dil, Allah’ın büyük nimetlerinden ve harikulâde sanatının inceliklerindendir. Aslında insanın ağzı, beyan nimetine mazhar, değer ve kıymeti ölçülemeyecek kadar büyük bir uzuvdur. Ancak böyle mübarek bir uzuv, kötüye kullanıldığı takdirde, insanı helâkete, felakete götüren en zararlı bir âlet haline gelir ve onu mahveder.

Diline hakim olamayanlar, ne dediğini bilmeyenler, ondan çok çekerler. Olmadık şeyler söyleyen, sözleri ile insanları kıran veya kendi başına yük saranlar hep bir pişmanlık duygusu yaşarlar. Yalan, gıybet, iftira ve malayani sözlerle o kıymettar nimete nankörlük edip, hak ve hakikati söylemeyen bir kişi, vazifesini suistimal etmiş ve o lisanın veriliş gayesine ihanet ve o nimete nankörlük etmiş olur. Dilin vazifesi ve ziyneti faydasız ve boş sözlerden sakınarak her zaman ve zeminde mutlaka doğruyu ve faydalıyı konuşmaktır.

İşte bu kadar önemli olan dil nimeti yerinde kullanıldığında hem kendisine hem de sahibine ne kadar değer katarsa, yanlış yerde kullanıldığında da o kadar değer kaybeder; rezil olur ve rezil eder. Kişi diline sahip olmalı, gerekli gereksiz konuşmamalıdır. Ayrıca konuştuğunu da düşünerek konuşmalı, ağzına gelen her şeyi söylememelidir.

İlgili Yazı:  Çok Yaşayan Bilmez Çok Gezen Bilir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Dinsizin hakkından imansız gelir; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Dinsizin hakkından imansız gelir. Bir zalimi, ondan daha baskın bir zalim alt edebilir. Acıması olmayan kişiyi, kendisinden daha acımasız biri yola getirir. Kısaca anlamı : “Acımasız, inatçı ya da baskın özelliklere sahip kişiyi, kendisinden […]

Son Eklenenler