Dilin Kemiği Yok İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Dilin kemiği yoktur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dilin kemiği yok.
Birşeyin ağızdan çıkması çok kolay birşeydir. Söz söylemenin kolaylığına aldanıp düşünmeden konuşulmamalıdır. / Dil her yana dönebilir; önce söylediği sonra başka biçimlere sokabilir; tam tersine çevirebilir.

Kısaca anlamı : Dil her yana dönebilir; önce söylediğini sonra başka biçimlere sokabilir; tam tersine çevirebilir.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Dilin kemiği olsaydı bu kadar konuşmazdı.

Cümle 2 : Dilin kemiği yok o yüzden insanın başı en çok bundan belaya girer.

Açıklama ve kompozisyon : Dilin kemiği yoktur, bu nedenle konuşmak kolaydır. Ancak konuşmanın kolay olması, ağzımıza gelen her şeyi söylememiz anlamına gelmez. İnsanın her sözü kaydedilip yazıldığı ve kıyamet gününde her kelamdan hesap verileceği için, ahirete inananların , hesabı kolay olan hayır konuşmaları tavsiye edilmektedir. Yani, kişi konuşmak isteyince önce bir düşünmeli, söyleyeceği zarar getirmeyecekse konuşmalı, zarar getirecekse susmalıdır.

Söylenmemesi gereken sözler de mutlaka başkalarmı kıracak veya bizi zor durumlarda bırakacak sözler oldukları için, kötü sonuçlar doğururlar. İyi insan dilinin ucuna gelen her sözü, yaratacağı iyi ve kötü sonuçları düşündükten sonra söyleyen insandır.

Yunus Emre’nin şu dizeleri, konuşma sırasında kullanılan kelimelerin ne kadar dikkatli seçilmesi gerektiğini anlatır:

“Söz ola, kese savaşı/Söz ola, kestire başı/Söz ola, ağulu aşı/Balıla yağ ede bir söz.”

Öyleyse, konuşurken, ağulu (zehirli) bir yemeği, bal ile yağ edecek kadar tatlı konuşmak gerek. Atalarımızın “Tatlı söz, yılanı deliğinden çıkarır” sözünü de unutmayalım.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

 

İlgili Yazı:  Can Canın Yoldaşıdır Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Doğru söyleyeni (konuşanı) dokuz köyden kovarlar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Doğru söyleyeni (konuşanı) dokuz köyden kovarlar. Şu zamanda ahlak öyle bozuldu ki herkes çıakr peşinde, herkes iki yüzlü. Deyim yerindeyse, herkes yağcı, herkes yağdanlık. Onun için kimin çıkarına dokunursa dokunsun sözünü esirgemeyen, […]

Son Eklenenler