Dinsizin Hakkından İmansız Gelir İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Dinsizin hakkından imansız gelir; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dinsizin hakkından imansız gelir.
Bir zalimi, ondan daha baskın bir zalim alt edebilir. Acıması olmayan kişiyi, kendisinden daha acımasız biri yola getirir.

Kısaca anlamı : “Acımasız, inatçı ya da baskın özelliklere sahip kişiyi, kendisinden daha acımasız, inatçı ya da baskın özellikli biri yola getirebilir” anlamında bir söz.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Hiç böyle olmaz en iyisi dinsizin hakkından imansız gelir.

Cümle 2 : Ayşe neler olmuş bizim deli efenin hakkından Deli ömer geldi.

Açıklama ve kompozisyon : Atalarımız rast gele söz söylemez. Bu söz, (Acımasız olan kişiyi, ancak ondan daha acımasız biri yola getirir veya onun anlayacağı dilden, acımasızca cezasını vermek gerekir) anlamında söylenir.

Toplum içinde acımasız, kötü, insafsız, ahlaksız kişileri yola getirmenin yolu onlardan daha kötü bir kişinin olmasıdır. Kendisinden daha acımasız olan biri başa çıktığı gibi uslandırır. Yaptıkları hataların farkına varmalarını sağlar.
Çünkü ikisinin bakış açıları birbirinden farklıdır. Onu ancak kendisinden daha çok kötü olan biri yola getirebilir. Çünkü onun nasıl düşündüğünü bilir, ona göre davranır.

İnsanların davranışlarına karşı aynı seviyede veya daha fazlası ile karşılık vermemek, onların daha ileriye gitmesine sebep olur. Bazen korktuğumuzdan değil, sadece acıdığımızdan veya kıyamadığımızdan dolayı, bize kötülük yapanlara kötülükle karşılık vermeyiz. Ancak insanoğlu bunu bilmez. Ve bizim korkumuzdan dolayı ses çıkarmadığımızı düşünerek, kötülüğünde ileriye gider. Bazen bize yapılanın aynısını veya daha kötüsünü biz de onlara yapmalıyız ki yaptıkları kötülüklere son versinler.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

 

İlgili Yazı:  Baca Eğri de Olsa Duman Doğru Çıkar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Çar Eyl 4 , 2019
  Doğru söyleyeni (konuşanı) dokuz köyden kovarlar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Doğru söyleyeni (konuşanı) dokuz köyden kovarlar. Şu zamanda ahlak öyle bozuldu ki herkes çıakr peşinde, herkes iki yüzlü. Deyim yerindeyse, herkes yağcı, herkes yağdanlık. Onun için kimin çıkarına dokunursa dokunsun sözünü esirgemeyen, […]

Son Eklenenler