Doğru Söz Ağıdan Acıdır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Doğru söz (ağıdan) acıdır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Doğru söz (ağıdan) acıdır.
Kusurları, yanlışları, düzensizlikleri, yolsuzlukları, kötülükleri ve benzeri şeyleri bütün çıplaklığıyla ortaya koyan ve eleştiren söz, bu işleri yapanlara çok acı gelir. Söz acıda olsa, doğru olduğunu biliyorsak, ondan gerekli uyarıyı almalıyız. Bu konuda duygularımızla değil aklımızla hareket etmesini bilmeli, özellikle dostların uyarısına gücenmemeliyiz.

Kısaca anlamı : Kusurları, yanlışları, düzensizlikleri, yolsuzlukları, kötülükleri… bütün çıplaklığıyla ortayakoyan ve eleştiren söz, bu işleri yapanlara çok acı gelir.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam abime nasihat ederken sözlerinin içinde doğru söz (ağıdan) acıdır dedi.

Açıklama ve kompozisyon :  Kimi insanlara (özellikle yalancı, çıkarcı, ahlâkı bozuk) kusurlarını, yanlışlarını, düzensizliklerini, yolsuzluklarını ortaya çıkaran sözleri yüzüne karşı söylemek çok acı gelir. Çünkü çoklukla bu tür insanlar ya açıklarının ortaya çıkmasını istemezler ya da doğru sandıkları hareketlerinin yanlış olduğunu kabul etmezler.

Bazen annelerden,babalardan, bazense arkadaşlardan ya da hiç tanımadığımız insanlardan anlamsız gibi gelen uyarılar kulak ardı edilirken, bizim için bilinmez diğerleri için aşikar olan kötü şeyler gelir başa. İnsan kendi cehennemindeyken görmez ölüm meleğinden başkasını, daha fazla canını yakacak birşeyin olmadığını düşünerek. Bizim için söylenen her sözün altında yatan başka düşünceler vardır ve biraz kulak ardı edilmeden uygulamaya konulması sakıncalı olmayacak yerine fayda sağlayacaktır. “Ah zamanında ben bunu söylemiştim.” cümlesini kadar can sıkıcı bir cümle olamaz söylenenler, bunu duymamak da uygulamaya konulması için güzel bir sebep ve faydalı bir sonuçtur.

Bu konuda duygularımızla değil aklımızla hareket etmesini bilmeli, özellikle dostların uyarısına gücenmemeliyiz.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

 

İlgili Yazı:  Balık Baştan Avlanır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Barış ile ilgili Başlayan Atasözler ve Anlamları

Çar Eyl 4 , 2019
  Barış ile ilgili atasözleri ve anlamları. İçinde veya anlamında barış kelimesi geçen atasözleri hangileridir? Barış ile ilgili olan atasözleri nelerdir? Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği bilinmez. Atalardan günümüze kadar ulaşan, belirli bir yargı içeren, söyleyeni belli olmayan (anonim) düz konuşma içinde kullanılan sözlerdir. Atasözleri, geçmiş kuşaklardan süzüle süzüle […]

Son Eklenenler