Dokuz At Bir Kazığa Bağlanmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Dokuz at bir kazığa bağlanmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dokuz at bir kazığa bağlanmaz.
1.
Her tedbir, tehlikenin büyüklük oranı düşünülerek alınmalıdır. Gücü büyük olan tehlikelere küçük ya da zayıf tehlikelerle önlenemez.
2. Bir işin başına, birbiri ile anlaşması mümkün olmayan birden çok yetkili kimse getirilmemelidir. Çünkü her biri bir yana çeker, anlaşamaz ve birbirlerine düşerler. İşi aksatıp geciktirirler.

Kısaca anlamı : Bir işin başına, tanınmış kişiliği bulanan birçok kimse birden getirilmemelidir. Çünkü anlaşamazlar; birbirlerine saldırırlar. / Birçok azılı kimse, zayıf bir güvenlik önlemi ile zaptedilemez.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babam beni ve abimi dükkan başına getirince ona dokuz at bir kazığa bağlanmaz dedim.

Açıklama ve kompozisyon : Sadece kendi bildiklerini okuyan, başkasının fikrine pek de önem vermeyen iki kişiyi aynı işi yapmaları için görevlendirmek olmaz. Mesela iki kardeş düşünün bunların babaları bunları dükkan başına getiriyor. Ama ikiside istediği gibi davranabildiği için iş hakkında anlaşamazlar. Bu nedenle Kendi başına buyruk, kimseden izin almaksızın dilediği gibi davranan iki kişi, aynı iş üzerinde görevlendirilip çalıştırılamaz. Her an aralarında anlaşmazlığın çıkması, bunun da kavgaya dönüşmesi kaçınılmazdır. Çünkü her biri bir yana çeker, anlaşamaz ve birbirlerine düşerler. İşi aksatıp geciktirirler.

Her biri kendi isteklerinde direteceği için, karar vermeleri zor olur. Böylece iş aksar ve bitirilemez hale gelir. Ayrıca bu kişiler arasında anlaşmazlıklar çıkacağı için, kişiler birbirine zarar verecek hale gelebilirler.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

İlgili Yazı:  Arpa Eken Buğday Biçmez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Cefa Çekmeyen Sefanın Kadrini Bilemez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Pts Tem 29 , 2019
Cefayı çekmeyen sefanın kadrini bilmez; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak. Cefa çekmeyen sefanın kadrini bilemez. İnsan hayatı türlü sıkıntılarla doludur. Genelde sıkıntılar bir noktada sona erer. Hayatında dert ve sıkıntı çekmemiş olan kişiler, rahatlığın, huzurun ve mutluluğun kıymetini pek anlayamazlar. Kısaca anlamı : Sıkıntı […]

Son Eklenenler