Domuz Derisi Post Olmaz Eski Düşman Dost Olmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Domuz derisi post olmaz, eski düşman dost olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Domuz derisi post olmaz, eski düşman dost olmaz.
Domuzun herşeyi, islam dinine göre pistir; dışkıdan farksızdır; temizlenemez. Böyle bir hayvanın derisi üzerinde ne namaz kılınabilir, nede oturulabilir. Eski düşmanda buna benzer. Nedenli yakınlık gösterirse göstersiz, dost olmaz.

Kısaca anlamı : Birçok nedenin birbirini izlemesiyle sürüp gelmiş olan eski düşmanlık, dostluğa dönüştürülemez.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babamın eski düşmanları bu gün dost olmaya çalışıyorlar.

Cümle : Dedem düşmamlar hakkında konuşurken “Domuz derisi post olmaz, eski düşman dost olmaz” derdi.

Açıklama ve kompozisyon : Düşmanlık, insanların diğer insan veya insanlara karşı beslediği kötü duygular, kin veya öfke olarak tanımlanabilir. Karşıt anlamı ise dostluktur. Bu nedenle atalarımız bu sözü söylerken, Ne kadar iyi niyet beslerse beslesin, yakınlık gösterirse göstersin ona güvenilemez; dostluğuna inanılamaz. Hiç ummadığımız bir zamanda bize kötülük yapabilir. Çünkü kolay kolay düşmanlık duyguları silinmez.

Düşmanlığın zararları her zaman kendini göstermiştir. Bizler’de düşmanlarımızı iyi bilmeliyiz ki, onlardan dost olmaz. Onlarda bizi dost edinmezler. Çünkü eskiden beri düşman olan bir İnsan aradan uzun yıllar geçse de, aralarında bazı küskünlükler geçse de eski düşmandan dost olmaz.

“Her kötülük yapana iyilikle mukabele edeceksiniz” diye bir kayıt yoktur. Kötülüğe karşı iyilikle mukabele etmek faziletli bir davranıştır. Ancak bunun suistimal edilmesine göz yummamak gerekir. Aç canavara karşı tahabbüb yani sevgi göstermek, onun merhametini değil iştihasını açar. İnsanlığını kaybetmiş aç canavarlara karşı iyilik fayda vermiyorsa onların kötülüklerine karşı tedbir almak gerekir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Eğitim Kafe

İlgili Yazı:  Dilim Seni Dilim Dilim Dileyim Başıma Geleni Senden Bileyim Cümle ve Kompozisyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler