Dost Başa Bakar Düşman Ayağa İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

 

Dost başa bakar düşman ayağa; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dost başa bakar, düşman ayağa.
İnsan yukarıya doğru yükselir, aşağıya doğru alçalır. Baş, vücudun yukarısındadır, ayakta tam altımızda. Bize bakan her tarafımızı görür. İnsana dostta bakar, düşmanda. Bundan dolayı dosta karşıda, düşmana karşıda güzel giyinmek gerekir. Çünkü dost, yükselmesini görmek istediği başımıza; düşman, kaymasını beklediği ayağımıza bakar.

Kısaca anlamı : “Temiz giyinip kuşanmanın gerekliliğini anlatan bir söz.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Dost başa düşman ayağa bakarmış arkadaşımın düğününe giderken ayağıma baktı.

Açıklama ve kompozisyon : Herkes dost sahibi olmak ister çevrenizde öyle görünenlerde olacaktır onları tanımak size kalmış bir durumdur. Çünkü Dost hep başarılı olmanızı ister.Her an yardım eder,sever,sayar,değer verir,mutlu eder.Düşman ise başarısız olmamızı ister. İnsanın kişiliği her ne kadar kılık kıyafeti ile anlaşılmasa da aklı başında insanlar güzel ve temiz giyinmeye de çalışırlar.

Ancak şöyle bir şey de var ki gerçek dost, kılık kıyafetimizle, zenginliğimizle pek ilgilenmez. Onun için asıl önemli olan şey başımız, daha doğrusu başımızın içinde yer alan beynimiz, aklımızdır. Dost, kesinlikle bizi elbisemizle yargılamaz. O, bilgimizi ve kişiliğimizi önemser. Bu nedenle insan dostunu ve düşmanını iyi tanımalı ve kendisine zarar verecek kişilerden uzak durmalıdır. Düşman, pusuda bekler. Üüşmanının iyiliğini istemediği gibi, ayağının kayacağı kötü zamanı da sabırsızlıkla bekler. Düşmanı tanımak bu gibi durumlara hazırlıklı olmamızı sağlar.

Kişi kendisinin kötülüğünü isteyen insanlardan uzak durmadığı sürece her zaman tehlike altındadır. Çünkü bu kişiler her zaman kendisine zarar verebilir. Üstünüze giyiminize bakmayan yüzünüzde gülümsemeyi görmek istiyorsa dostunuzdur, eğer o kişi elbiselerinize giyiminize paranıza bakıyorsa düşmanınız olmaktadır. Çünkü bu zamanda gerçek dost bulmak hiç de kolay değil. Ayağımıza değil başımıza bakan dostlarımızın çok olması dileğiyle.

İlgili Yazı:  Çabalama ile Çarık Yırtılır İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler