Dost Kara Günde Belli Olur İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Dost kara günde belli olur; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Dost kara günde belli olur.
Sevinçli, mutlu günlerinde bir kişiyle dostluk ilişkisi kuranlar çok olur. Çünkü mutluluğa katılmak hoş birşeydir. Sevincin ödenecek bir bedeli yoktur. Kara gününde bir kişi ile dost kalmak ise, üzüntüyü paylaşmayı, onu gidermek için bir takım özverilerde bulunmayı gerektirir. İşte buna katlanan, gerçekten dost olduğunu gösterir.

Kısaca anlamı : “”Gerçek dostlar ancak üzüntülü, sıkıntılı günlerde insanı yalnız bırakmamakla belli olur.” anlamında bir söz.

 

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Benim üzüldüğüm günlerde dostum hep yanımda oldu.

Cümle 2 : Sıkıntılı günerimde hiçbir dostun faydasını görmediğim için dost kara günde belli olur sözünü anladım..

Açıklama ve kompozisyon : Dost, zor zamanımızda elimizden tutup bizi kaldırabilecek kişidir. Her insanın hayatında mutlaka gerçek bir dosta ihtiyacı vardır. Hem güzel günlerde mutluluğumuzu paylaşan hem de zor günlerimizde sıkıntımızı hafifletmemize yardımcı olan kişiler gerçek dostlarımızdır. Bazen dost sandığımız kişilerin gün gelir dostumuz olmadığını da anlarız. Dostluğun gerçek değeri ise zor zamanımızda ortaya çıkmaktadır. Başımızdan kötü anlar mutlaka geçmiştir. Peki kötü bir olaya maruz kaldığımızda çıkarsızca, sırf size destek olmak için acaba kim yanınızda olmuştur. Sayısı çok az değil mi sayacaklarınızın. Çünkü gerçek dost zor günümüzde belli olur.

İyi günümüzde sahte dostlarımız çok olur, bunun için dikkatli olarak iyiyi kötüyü birbirinden ayırmalıyız. İnsanlar çeşit çeşit olduğundan gerçek dostu bulmak kolay olmayabilir.İşte gerçek dostu uzaklarda aramayalım. Gerçek dost yanı başımızda, dar günümüzde daima bizimle. Ataların dediği gibi kara günde hep yanı başımızda. Gördüğünüz gibi arkadaşlık ve dostluk bambaşkadır. Sizlerde dostlarınızın kıymetini bilin en zor günlerinde sizde onların yanında olun.

İlgili Yazı:  Öğrenmek İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Dinlemek İle İlgili Atasözü ve Anlamları

Cts Tem 27 , 2019
Dinlemek ile ilgili atasözleri ve anlamları. İçinde ve anlamında dinlemek, dinlemenin önemi geçen atasözleri hangileridir? Dinlemek ile ilgili atasözler nelerdir? Söyleyenden dinleyen arif gerek: Kapalı konuşan bir kişinin ne demek istediğini ancak o konudan haberdar olan kişi anlar. Sakalım yok ki sözüm dinlensin: Ancak yaşlı kimselerin söz ve öğütleri dinlenir. […]

Son Eklenenler